Наркотикът е намерен в бивша помпена станция
Дневни архиви: 20/12/2022
Русия спря изучването на български език в окупираните територии
Изучаването на български език в училищата в контролираните от Русия части на Украйна е прекратено, потвърдиха от министерството на външните работи. …
Липсва яснота какво е зелен преход, спедиторите не са готови
България не се възползва от бизнес възможностите, наблюдатели сме
В 21 век талибаните затварят университетите за жени
Талибаните обявиха затварянето на университетите за жени в Афганистан до второ нареждане, със заповед на министъра на висшето образование, цитирана …
Гражданин разчувства мрежата с жест и бележка
Водач на автомобил разчувства с постъпката си свой съгражданин, научи Sofia24.bg. Ето за какво става въпрос. Шофьор е ударил колата на друг човек, …
Експерт каза с колко се увеличава вноската по кредит от 1000 лв. на месец през 2023г.?
„Инфлацията е факт, а хората трябва да избягват покупки, които биха могли да отложат, за да си създадат буфер от средства“. Това съветва …
Докато бил премиер Кирил Петков станал жертва на хакерска атака
Извършителят е ясен
Мика Зайкова: Инфлацията и спекулата заедно изпреварват ръста на работните заплати
Тази ужасия с минималната работна заплата, която искат да направят брутна е пълен абсурд, защото минималната работна заплата е основа за някои …
Стабилно е състоянието на бебето, пострадало при катастрофа на столично кръстовище
Стабилно е състоянието на бебето, пострадало при катастрофата на кръстовището на улиците „Васил Кънчов“ и „Ангел Войвода“ в столичния …
Забрана на износа на руски нефт от България гласува парламентът на първо четене
Парламентът прие на първо четене Законопроект за контрол за прилагане на дерогацията за закупуването, вноса или трансфера на суров нефт, превозван по …
Министърът на финансите Росица Желева: Инфлацията е компенсирана в предложението ни за минимална работна заплата
Проектът, който е внесен от страна на Министерството на финансите за минимална работна заплата от 770 лева е предложен за обществено обсъждане. …
Александър Николов, „Български възход“: Ще бъдем последователна партия
Политическа партия „Български възход“ ще бъде последователна, както винаги е била досега. Това каза пред журналисти в кулоарите на Народното …
БАБХ осигурява дежурни инспектори в празничните дни
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) ще осигури дежурни инспектори в празничните дни, информират от пресцентъра на Агенцията. По …
Със заплати между 10 300 и 72 200 евро привлича ЕС висококвалифицирани работници
През 2021 г. средната коригирана годишна заплата на пълно работно време за служителите в ЕС е била 33 500 евро, като Eurostat за първи път публикува тези данни.
Сред държавите членки с най-висока средна годишна коригирана заплата на пълен работен ден през 2021 г. е отчетена в Люксембург (72 200 евро), след нея се нарежда Дания (63 300 евро) и Ирландия (50 300 евро). А най-ниски стойности на показателя са отчетени у нас (10 300 евро), Унгария (12 600 евро) и Румъния (13 000 евро). Доходите в Люксембург и България: 8 към 1
Показателят за определяне на средната брутна годишна заплата за всяка държава членка и предоставяне на разрешителни за работа на висококвалифицирана работна ръка е изискване по Директивата за синята карта. Директивата цели да привлече висококвалифицирани работници в ЕС при по-гъвкави условия за прием, с разширени права и възможност за по-лесно преместване в друга държава членка за притежателите на синя карта на ЕС.
Индикаторът се базира на комбинация от национални сметки и данни от изследването на работната сила (LFЅ). Коригира се чрез изразяване на заплатите на непълно работно време като еквиваленти на пълно такова.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Какво можем да си купим със средната работна заплата у нас и в Европа?
Недостиг на болници в градчета и села, хора – без лекари от години
ББА алармира, че при тежката инфлация лечебни заведения ще фалират
Turkish Airlines планира да наеме около 4000 нови служители през 2023 година
Turkish Airlines възнамерява да наеме близо 4000 нови служители през предстоящата 2023 г. В това число влизат 2600 нови членове на кабинния екипаж и 1200 пилоти. Това заяви Билал Екси, генерален мениджър на авиопревозвача и добави, че компанията цели над 10% растеж през 2023 г.
„През 2003 г. броят на кабинния екипаж беше 1579, но той нарасна 8 пъти, за да достигне 12 841 през 2022 г. През 2003 г. в компанията работеха 651 пилоти, като броят им през 2022 г. се е увеличил до 5793“, посочи Eĸси, цитиран от Нurrіуеt Dаіlу Nеwѕ. По думите му Turkish Airlines е разполагала с 65 самолета през 2003 г., нареждайки се на 35-о място в света по размер на флота, но към момента тя се класира в топ 10, заемайки 9-о място в света.
„Турските авиолинии, които летяха до 52 държави през 2003 г., сега имат полети до 342 дестинации и 129 държави от Истанбул“, посочва мениджърът. Turkish Airlines с най-много полети в Европа
През първите 11 месеца на 2022 г. Turkish Airlines е превозила общо 66,3 млн. пътници, с 3,7% по-малко от пътниците, обслужени от компанията за същия период на 2019 г.
Броят на международните пътници е нараснал с 5,6% спрямо януари-ноември 2019 г. до 42,7 млн. души, докато вътрешните са намалели със 17% до около 24 млн.
Авиокомпанията повиши капацитета си от 68 321 на 79 595 места, а броят на самолетите във флота му нарасна от 348 на 393.
Приходите на Turkish Airlines скочиха с 37% през първите 9 месеца на 2022 г. спрямо същия период на 2019 г., достигайки 13,65 млрд. долара, като нетната оперативна печалба нарасна с 369% до 2,1 млрд. долара. Нетните приходи на компанията са се увеличили с над 398% до 2,52 млрд. долара през януари-септември 2022 г. Най-голямото летище в Европа: Перлата на Истанбул прие 160 милиона пътници
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
След Турция и Turkish Airlines сменя името си
Проблем пред туризма ни: Скок на цените, а качеството същото
За 2023 г. ръстът може да е 25% заради поскъпването на храни и транспорт
България потъна в скръб, напусна ни един достоен човек!
Почина проф. Христо Мермерски. Тъжната новина съобщи синът му Йонко Мермерски във Фейсбук: Скъпи Мой Татенце, няма думи, които могат да опишат, …
Ново 20: Минималната заплата ще е различна за всеки, кои са най-ощетени
Клас прослужено време да стане част от минималната работна заплата. Така той ще остане само за хората, които се осигуряват на по-високи суми. Това решиха депутатите от социалната комисия в парламенъа, приемайки на второ четене спорни промени в Кодекса на труда, с които въвеждат термина брутна минимална заплата. Прие се от 1 септември догодина Министерският съвет да определя минималната заплата. Държавата иска да вдигне минималната заплата, но няма пари
Ако гласуваният в комисия текст бъде одобрен и в пленарна зала, това на практика ще направи най-ниското възнаграждение за страната различно за всеки служител според неговия стаж (заради клас прослужено време), като едновременно с това класът ще се отмени за хората, които получават минимална заплата. Става дума за около половин милион работещи у нас.
Клас прослужено време е допълнителното заплащане за професионален опит и трудов стаж, което е добавка към заплатите на работещите. В редица сектори и професии т.нар. „класове“ са не само възнаграждение за опит, но и почти единствена гаранция, че заплатите на работещите ще се увеличават, макар и с малко – 0,6% на година.
Абсурд ли е класовете да са част от минималната заплата?
Предложението минималната работна заплата да стане брутна минимална работна заплата дойде от Деница Сачева от ГЕРБ-СДС и група народи представители. Те смятат, че в брутната заплата не влиза класа, но влизат личните осигуровки, а не участват тези за работодателя. От „Продължаваме промяната“, които подкрепиха идеята, разбират брутната заплата като включващата основната и всички допълнителни плащания с постоянен характер, включително класа.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова разкритикува добавянето на „брутна“ към предложението и го обяви като абсурдно, а депутатите от партията гласуваха срещу него. Нейният колега и бивш социален министър Георги Гьоков каза, че на практика с приетото предложение се бламира определянето на адекватна минимална работна заплата за 2023 г. До 2 години минималната заплата става 50% от средната
Според лидера на БСП така минималната работна заплата се бетонира и тя няма да се вдига през 2023 г. „Вкараха в минималната заплата думата „брутна“, което означава, че много хора сега ще получат и по-малко от 710 лв. В 850 лв. брутна минимална заплата влизат клас прослужено време, нощен труд, извънреден труд. Всичко това досега се заплащаше над заплатата, а сега влиза вътре“, обясни тя. Депутатите приеха голямо вдигане на минималната заплата
Деница Сачева от ГЕРБ коментира, че са се чули прекалено много разнопосочни мнения, че с предложените промени в Кодекса на труда се залага механизъм за определяне на минималната работна заплата за в бъдеще. Сачева добави, че брутната минимална работна заплата включва в себе си всички постоянни плащания, които се дават от работодателя, като извън тази брутна минимална работна заплата могат да бъдат договаряни и допълнителни социални придобивки. Според нея в понятието „брутна“ влиза и клас прослужено време.
Присъстващите на заседанието на социалната комисия синдикалисти също не бяха доволни и заплашиха с протести. „Който пипа клас, пада от власт“, напомни Любослав Костов от КНСБ. Синдикатите искат сериозно вдигане на минималната заплата и доходите
На първо четене в пленарна зала вече беше одобрено минималната работна заплата да стане поне от 50% от средната брутна работна заплата за страната за предходните 12 месеца. Текстовете минаха и днес, като това означава, че минималната заплата се повишава с 20% – от 710 на 850 лева. Правителството трябва да вкара в действие новата мярка още тази година, за да може минималната заплата за 2023 г. да се покачи до предписания от парламента размер. Минималната заплата се вдига до 50% от средната. Колко е това?
С промените в кодекса същият принцип ще се прилага за всяка календарна година. Това ще става като размерът на минималното възнаграждение се актуализира в срок до 31 октомври на текущата година, за да бъде не по-малко от 50% от средната заплата за предходните 12 месеца.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Замразяват минималната заплата, вдигала дефицита
Минималната заплата отново се вдига, но с колко?
Минималната заплата няма да се вдига в близко бъдеще
От какво зависи вдигането на заплати и пенсии догодина?
Европа реши минималната заплата да се вдигне. Как ще повлияе на България?
Минималната заплата ще се вдигне още малко
Датска компания инвестира 145 млн. долара в най-голямото съоръжение за метанол в Европа
Датската мултинационална енергийна компания за производство на възобновяема енергия Оrѕtеd инвестира над 145 млн. долара за изграждане на съоръжение за производство на гориво с ниско съдържание на въглерод в Северна Швеция. Този обект ще бъде най-големият в Европа и ще представлява своеобразен тест за прохождащия пазар за намаляване на емисиите от корабната индустрия, пише Bloomberg.
Проектът, наречен FlagshipONE, ще отвори през 2025 година и се очаква да произвежда около 50 000 метрични тона от т.нар. е-метанол годишно. Той може да бъде произведен от суровини, получени чрез използване на отпадъчни потоци, електролиза на водород и улавяне на въглероден диоксид.
FlagshipONE съчетава в себе си технологии от голямо значение в следващите години, ако ЕС иска да постигне целта си да достигне нулеви нетни емисии до 2050 г.
От една страна съоръжението ще произвежда водород от електрическата мрежа на Швеция, разчитаща на над 90% възобновяеми източници. Заедно с това машините ще улавят въглероден диоксид, отделян от близката централа за комбинирано производство на електрическа енергия, която изгаря биомаса. Чрез оборудване за синтез, ще се произвежда метанол, който ще може да се използва за гориво на кораби.
„50 000 тона гориво са достатъчни, за да захранят кораб за трансатлантическо пътуване“, посочи Оливия Брийс, главен изпълнителен директор на звено power-to-h на Orsted. Освен това може да се използва и на местно ниво за захранване на фериботи в Европа, вместо да се употребяват изкопаеми горива.
Макар че Orsted още няма гарантирани клиенти, датският корабен гигант А.Р. Моеllеr-Маеrѕk вече инвестира 2,1 млрд. долара в кораби на метанол, които трябва да бъдат доставени от 2024 г.
Освен това по думите на Брийс Оrѕtеd е в напреднали преговори с потенциални клиенти на горивото и няма време да се изчака, докато тези сделки бъдат сключени, за да започне изграждането на производствени обекти.
Въпреки че метанолът има много по-висока цена от алтернативата на изкопаемите горива, новите правила на ЕС целят корабната индустрия да намали емисиите си или да плаща наказателни такси за въглероден диоксид от 2024 г.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Amazon влага над 1 млрд. евро в електрически камиони и микробуси в Европа