„Лукойл“ продаде рафинерията си в Италия на израелски инвестиционен фонд

Руският петролен гигант „Лукойл“ се съгласи да продаде рафинерията си в Италия на подкрепяния от Израел фонд за частни капиталови инвестиции GOI Energy, който си партнира с търговеца на суровини Trafigura в оферта в последната минута, която надцака оферта от американската частна инвестиционна компания Crossbridge Energy Partners и търговеца на петрол Vitol. Бягство от санкциите: „Лукойл“ продава една от най-големите рафинерии в Европа
Сделката, която се очаква да приключи до края на март, ще позволи на рафинерията ISAB на остров Сицилия да избегне национализация или закриване, след като санкциите на ЕС я отрязаха от доставките на руски петрол през декември. Според запознати GOI Energy ще плати на „Лукойл“ – най-голямата частна руска петролна компания – около 1,5 милиарда евро, за да придобие завода, който може да преработва приблизително 355 000 барела петрол на ден, пише Financial Times.
Trafigura, един от най-големите търговци на суровини, няма да вземе директен дял в завода, но ще му осигури оборотен капитал и суров петрол, като същевременно продава рафинираните горива, които произвежда, съгласно ексклузивно споразумение за доставка и изтегляне.
Сделката е важна за италианското правителство, което се страхуваше от затварянето на един от най-големите индустриални обекти в Западна Европа, след като банките се отдръпнаха от „Лукойл“ след нахлуването на Русия в Украйна. Хора, близки до италианския министър на икономическото развитие Адолфо Урсо, казаха, че сделката ще подлежи на „обичайните проверки по отношение на антитръстовите и екологичните правила, както и поддържането на нивата на производство и заетост“.

Първоначално рафинерията продължи да работи, като разчиташе единствено на руски петролни доставки от „Лукойл“, но от декември санкциите на ЕС забраниха вноса му по море от Русия. Как ще повлияят на цената на перола наложените от Запада ограничения?
Италианското правителство също така прие спешен указ миналия месец, за да се увери, че има правомощията да осигури операциите на завода, включително чрез временна национализация, ако „Лукойл“ не успее да се договори за продажба. Италия опитва да спаси голяма рафинерия на „Лукойл“ от фалит
Купувачите
GOI е подразделение на Argus New Energy Group, фонд за частен капитал, подкрепян предимно от израелски инвеститори, според хора, запознати с операциите му. Главен изпълнителен директор на фонда е Михаил Бобров, който ръководеше операциите на Trafigura в Израел. Бобров също има дял в Bazan Group, която управлява най-голямата петролна рафинерия в Израел.
Сделката ще помогне за увеличаване на обемите на търговия за Trafigura, след като тя спря маркетинга на суров петрол за държавния петролен шампион на Русия – „Роснефт“, след нахлуването в Украйна. Китай поглъща все по-жадно евтиния руски петрол
Crossbridge Energy Partners беше в преговори с „Лукойл“ от няколко месеца. В края на миналата година беше близо до постигане на споразумение за закупуване на рафинерията като част от предложение, подкрепено от Vitol, един от основните конкуренти на Trafigura.
Хора, запознати пряко с преговорите, разкриват, че италианските власти и местните синдикати са били загрижени, че продажбата на Crossbridge може да доведе до съкращения на работни места. Човек, близък до Crossbridge, отрече да е имало подобен план, изразявайки изненада, че офертата е била отхвърлена след месеци разговори. Заводът в Сицилия дава работа на повече от 1000 души и косвено поддържа около 2000 работни места в един от най-бедните райони на Италия. Италиански служител каза, че изборът е зависел главно от най-добрата финансова оферта. Crossbridge е предложил около 1 милиард долара – значително по-малко от израелския фонд.
Разумен модел
Бен Лъкок, съръководител на търговията с петрол в Trafigura, твърди, че структурата на сделката е „разумен модел“ за индустрията и смята, че търговецът на суровини може да го прилага и в бъдеще. „Той обединява група инвеститори, които искат директен достъп до рафиниране, с експерт по логистика в Trafigura, който може да осигури подкрепа“, обяснява Лъкок.
Маржовете на рафинирането в Европа бяха високи през последната година, стимулирани от възстановяването на търсенето след пандемията и загубата на някои продажби на рафиниран петрол от Русия след инвазията. От февруари ЕС ще забрани и повечето рафинирани горива, внасяни от Русия.
През последните години обаче някои европейски рафинерии затвориха техните стареещи заводи, борещи се да се конкурират с по-големи, по-модерни съоръжения в Азия. Остават въпроси и относно търсенето, като се има предвид стремежът на ЕС да намали емисиите.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Европа спешно се запасява с руски дизел, преди да започне ембаргото
Преди санкциите: Русия загуби 90% от най-големия си европейски петролен пазар
След санкциите: България е втора в света по внос на руски нефт по море
Недостиг, високи цени и неяснота: Какво се задава след ембаргото на руския петрол?
Танкери с руски петрол може да бъдат изоставени в морето