Търсенето на кораби с втечнен природен газ е спаднало, заради военната ситуацията в част от Европа, но метеорологичните условия могат изцяло да спрат корабите. Това предупреждава доклад на Reuters, a причината – липсата на сняг, което ще понижи нивата на реките в ключови водни пътища, пише Oilprice.
Необичайно топлата зима намали потреблението на отопление в Европа, спести обеми за съхранение и помогна на Стария континент да избегне енергийна криза заради войната в Украйна. Но тези метеорологични условия могат да бъдат катастрофални за доставките на LNG. Зимата на нашето недоволство: Какво ще стане със запасите на газ догодина?
Метеоролози, цитирани от Reuters, предупреждават, че регионът, разчитащ на реките Рейн и Дунав, е застрашен от суша, което ще затрудни корабоплаването по-късно тази година.
Температурите в момента са необичайно високи – средните в Германия са с 25% по-високи от обикновено от септември насам, сочат данни на Refinitiv.
Липсата на сняг и по-сухата 2022 г. се отразиха върху производството на водноелектрическа енергия – Франция е отбелязала 41% по-ниско производство на 2022 г. По-топлото време не позволяват речните води да се използват за охлаждане на ядрени реактори – основен източник на енергия там.
За производителите на електроенергия меката зима дойде на фона на по-суха 2022 г. което намали потенциала за производство на хидроенергия в няколко ключови държави. За Германия, Швейцария, Италия, Австрия и Дунавския регион липсата на валежи може да затрудни производството на чиста енергия тази година. Енергийна криза: В Германия ще бъде по-тъмно и по-студено тази зима
През 2022 г. Рейн и Дунав бяха с намалени нива на водата, които попречиха на корабоплаването.
Според Yale Environment 360, лятото на 2022 г. Дунав е бил на половината от обичайния си обем, като товарните шлепове са спрели, чакайки на опашка, за да могат да преминат. Ледников период заплашва Европа тази зима без руския газ
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Студът идва в Европа: Първи стрес тест за енергийната система
Зимата завладя Европа: Какво ще се случи с енергийната сигурност?
Енергийна криза: Мираж ли остават целите на ЕС да ползва по-малко енергия?