12 души са отказали да бъдат тествани
Дневни архиви: 21/01/2023
Черна вест! Блъснатата от неопитен шофьор зам.-директорка вече не е между живите
52-годишната Милена Петрова, блъсната от млад шофьор на пешеходна пътека в Пловдив преди няколко дни, е починала. Заместник-директорът в …
Актуална пътна обстановка
Информация за състоянието на републиканските пътища към 17:30 ч. на 21.01.2023 г. ,предоставена от пресцентъра на Агенция „Пътна …
„Кометата“ във варненския парк „Аспарухово“ ще бъде премахната
„Кометата“ във парк „Аспарухово“ ще бъде премахната в понеделник. Това съобщи Ивайло Маринов, кмет на район …
Невероятно! Вижте къде се качи кметът на Раковски!
„Здравейте. приятели! Въпреки нелеките климатични изпитания, на които ни подложи планината Килиманджаро, на шестия ден от експедицията развяхме …
Английските отбори – най-богатите сред останалите в Европа
Английските футболни отбори затвърдиха позицията си на лидери в на генерирането на богатството в спорта, като съставят над половината от клубовете в Европа с най-високи приходи, а „Манчестър Сити“ е начело за втора поредна година, съобщава Bloomberg.
Приходите на шампиона от Висшата лига, подкрепени от остър ръст на търговските приходи, са нараснали с 13% през сезон 2021/22 спрямо 2020/21 до 731 милиона евро, сочи годишният доклад на Deloitte Football Money League 2023 г. „Реал Мадрид“ е втори със 714 млн. евро. „Пари Сен-Жермен“, „Барселона“ и „Байерн Мюнхен“ са останалите неанглийски отбори в топ 10.
Английският футбол доминира отдавна, но тазгодишният доклад подчертава с колко, докато клубовете се възстановяват от загубите през пандемията. Deloitte класира отборите по приходите, които носят, а не по рентабилността им. Европейските футболни клубове губят 9 млрд. евро заради пандемията
„Ливърпул“, чиито американски собственици обмислят продажбата на отбора, се изкачва с 4 места нагоре до 3-а позиция – най-високата му в историята, като задминава стария съперник „Манчестър Юнайтед“, чиито собственици също за пръв път обмислят продажба. За размера на приходите на „Ливърпул“ е спомогнало и участието на финала на Шампионска лига. Собствениците на мърсисайдци: „Ливърпул“ се продава
Тази година „Арсенал“ измества италианския „Ювентус“ от топ 10, а общо 16 английски отбора са в топ 30. Не е изключено всички 20 отбора от Висшата лига да попаднат в топ 30, пише Deloitte. Шефът на Spotify дава 2.8 млрд. долара за футболния клуб Арсенал
„Въпросът сега е дали другите лиги могат да намалят разликата, вероятно увеличавайки стойността на бъдещи международни права или Висшата лига ще стане недосегаема от гледна точка на приходите“, посочи Тим Бридж, водещ партньор в Sports Business Group на Deloitte.
Доминацията на английските клубове повишава напрежението сред техните съперници. Хавиер Тебас, председател на Ла Лига в Испания, заяви преди седмица, че отборите изкривяват пазара, тъй като собствениците им ги финансират и им е позволено да привличат играчи, дори когато имат загуби.
Според Тебас испанският футбол изостава с години зад Висшата лига. „По отношение на структурата и стадионите можем да наваксаме след 4 до 6 години“. Той се опитва да затвори разликата отчасти чрез сделка за 2 млрд. евро, сключена през 2021 г. с частната инвестиционна компания CVC Capital Partners. По-голямата част от средствата са фокусиране върху нови или ремонтирани стадиони и развитие на дигиталния бизнес.
Общите приходи на Висшата лига са се увеличили с 8% до 5,5 млрд. евро през 2020/21 г., въпреки COVID-19, сочи последният Годишен преглед на футболните финанси на Deloitte, публикуван през август. Испанската лига отчита малко над половината от тази сума – 2,95 млрд. евро.
Тебас – подобно на своите конкуренти, се надява, че ръстът в излъчването на мачове директно към потребителите ще засили интереса към испанската лига. Неговият продукт LaLiga Pass, модел, копиран от НБА, пуснат през 2022 г. в Индонезия и Тайланд, ще бъде представен през 2024 г. в Индия и Турция.
Въпреки това Висшата лига има повече възможности да харчи. Нотингам Форест, които в момента 13-ти в класирането, похарчи около 150 млн. долара за трансфери през лятото, което е около 1/3 от общите разходи на Ла Лига.
Европейските футболни отбори с най-високи приходи
Позиция (миналогодишна позиция) Отбор Приходи 21/22 в евро (20/21) Приходи 21/22 в паундове (20/21)
1 (1) Манчестър Сити 731 млн. евро (644,9 млн. евро) 619,1 млн. паунда (571,1 млн. паунда)
2 (2) Реал Мадрид 713,8 млн. евро (640,7 млн. евро) 604,5 млн. паунда (567,3 паунда)
3 (7) Ливърпул 701,7 млн. евро (550,4 млн. евро) 594,3 млн. паунда (487,4 млн. паунда)
4 (5) Манчестър Юнайтед 688,6 млн. евро (558 млн. евро) 583,2 млн. паунда (494,1 млн. паунда)
5 (6) Пари Сен-Жермен 654,2 млн. евро (556,2 млн. евро) 554 млн. паунда (492,5 млн. паунда)
6 (3) Байерн Мюнхен 653,6 млн. евро (611,4 млн. евро) 553,5 млн. паунда (541,4 млн. паунда)
7 (4) Барселона 638,2 млн. евро (582,1 млн. евро) 540,5 млн. паунда (515,4 млн. паунда)
8 (8) Челси 568,3 млн. евро (493,1 млн. евро) 481,3 млн. паунда (436,6 млн. паунда)
9 (10) Тотнъм 523 млн. евро (406,2 млн. евро) 442,8 млн. паунда (359,7 млн. паунда)
10 (11) Арсенал 433,5 млн. евро (366,5 млн. евро) 367,1 млн. паунда (324,5 млн. паунда)
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Британците се ядосаха на EasyJet, вдигнала цените заради Шампионска лига
Най-мощните стадиони, захранвани от слънчева енергия
Доц. Даниел Смилов: ГЕРБ се надяват, че при следващи избори ще получат малко по-добър резултат
ГЕРБ се надяват, че при следващи избори ще получат малко по-добър резултат. Това каза доц. Даниел Смилов, специалист по сравнително конституционно …
Поглед към Азия – задълбочаваме сътрудничеството с Азербайджан и Грузия
В рамките на международното изложение в Испания заместник-министър Ирена Георгиева проведе редица двустранни срещи. Поглед към Изтока и задълбочаване …
„Вход забранен“: Тайните на затворените градове в СССР и Русия
След Втората световна война на територията на СССР се появяват първите затворени градове. Данните за тяхното съществуване са били строго …
Вторият човек, стъпил на Луната, сключи брак на 93 години
Астронавтът Бъз Олдрин, член на екипажа на мисията „Аполо 11“, сключи брак на 93-годишна възраст, съобщи Франс прес. Олдрин и 63-годишната …
Вежди Рашиков поздрави патриарх Неофит за имения му ден
Председателят на Народното събрание Вежди Рашидов поздрави Негово Светейшество Българския патриарх Неофит с имения му ден, съобщиха от пресцентъра на …
Симеон Матев: 2022 е втората най-топла година в Европа
В Европа 2022 г. е втората най-топла година. Данните показват, че изминалата 2022 г. в глобален мащаб, т.е. в света, е петата най-топла година. Да, …
За какво е полезен кресонът?
Спомага за понижаване на кръвното налягане
Курсът на биткойна рязко се повиши
Курсът на биткойн се повиши с повече от 10 процента и надхвърли границата от 23 хиляди долара. Обменният курс на биткойн по време на търговията на …
Цените на гаражите надхвърлиха 20 000 евро
През последната година гаражите в столицата са сред най-търсените продукти и много рядко се намира да се купи само място за автомобил без …
Индонезия строи един от най-скъпите жилищни ĸoмплeĸcи зa 2,7 млpд. долара
Индонезия започва строителството на луксозен жилищен комплекс за 2,7 млрд. долара, което го прави сред най-скъпите в света, пише Daily Sabah. По-интересното е, че проектът е предназначен за хиляди държавни служители.
Жилищният комплекс ще бъде разположен в новата столица на остров Борнео. През 2019 година островната държава обяви план за преместване на столицата си от Джакарта в гориста зона в Борнео, което ще струва 32 милиарда долара. Новата столица ще се казва Нусантара, а властите са започнали изграждането на основна инфраструктура в района, за да може част от държавната администрация и държавните служители да бъдат преместени там през 2024 година.
За момента се знае, че по жилищния проект ще работят трима частни строители – консорциум от китайската CCFG и фирма Risjadson Brunsfield Nusantara (CCFG-RBN), южнокорейската компания Korea Land и Housing, както и местната строителна фирма PT Summarecon Agung.
Те ще построят 184 жилищни сгради за около 14 500 държавни служители, военни и полицаи в рамките на публично-частно партньорство.
Очаква се CCFG-RBN да поеме най-големия дял от жилищния проект, за 2,1 млрд. долара, по информация от кулоарите на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Лукс и история: Купете си замък в Италия и се чувствайте като крал
Чешки милиардер купи къщата на руски олигарх в центъра на Париж за 21,5 млн. евро
Режисьорът Максим Генчев: Отиваме към президентска република
„Нищо по-лошо от това не би могло да се случи. Това е поредният парламентарен театър, това е падане в пропаст, отиваме към президентска …
Иван Гешев: Интерпол се включва в издирването на обвиняемите по аферата Nexo
И Интерпол се включва в издирването на двама от общо четиримата обвиняеми по аферата Nexo у нас. Това казапред журналисти главният прокурор Иван …
Осъдиха жена на 6 г. затвор за убийство на майка й
Убийството беше извършено на 30 юни 2020 г. с особена жестокост
Какви ли не мутренски физиономии съм видял тъдява: За час правят оборот, колкото смирените миряни за година
Освен Сашка Васева и Клара Маринова село Ресилово е дало още едно чудо – манастира „Покров на Пресвета Богородица“, където повече от 80 …