Рекорд в търговията между България и Турция

Стокообменът между България и Турция за първите 11 месеца на 2022 година е на рекордно високо ниво – около 7 милиарда евро. „Ние имаме силната амбиция и мотивация този стокообмен да достигне 10 милиарда евро в средносрочен план“, това заяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев пред представители на турски компании в една от най-големите индустриални зони в Истанбул – „Бирлик“. България е най-големият търговски партньор на Турция в региона
От министерство на иновациите съобщиха, че министър Пулев посети Индустриална зона „Бирлик“ заедно с делегацията, в която са включени представители на български общини и бизнесмени. В зоната оперират както местни, така и чуждестранни компании. Тя е създадена през 2012 година и в нея има над 80 завода в секторите машиностроене, автомобилостроене, химическа индустрия и др. Годишният износ на компаниите от нея е за 500 милиона щатски долара, като там работят над 4000 души.

Пулев посочи, че Република Турция е един от най-основните външнотърговски инвеститори и партньори за нашата държава. „В момента има много силна политическа воля и много добри икономически предпоставки да заздравим този диалог“, допълни той. Турция, Китай и САЩ са ни основни търговски партньори за 2021 г.
При посещението на българската делегация в Индустриалната зона „Бирлик“ бе подписан и Меморандум за партньорство между БАИ и Зоната в Истанбул. Той цели да насърчи сътрудничеството в посока идентифициране на добри практики и утвърждаване на конкурентни модели за изграждане и развитие на икономическите зони в България, както и партньорство чрез съвместно участие в международни проекти и програми.
Министър Пулев подчерта, че развиването на индустриалните зони е един от ключовите приоритети за България. „Министерството на иновациите и растежа подкрепя много активно индустриалните зони. В момента по най-ефективния начин програмираме мярка по Плана за възстановяване, която ще бъде достъпна за всички стратегически оператори на индустриални зони в България в размер на 212 милиона лева. По думите му, от турските индустриални зони можем да възприемем много добри практики. „Минимум 5 приоритетни оператора на индустриални зони в България ще станат бенефициенти по процедурата, която ще отворим“, обяви министърът и допълни, че безвъзмездната помощ е за да се подобри цялостната инфраструктура и условията на труд в съответните зони.

Във втория ден на визитата на Пулев в южната ни съседка турските инвеститори подчертаха като впечатляващо присъствието на трима български министри в делегацията и декларираха голям интерес към инвестиции в България. Те посочиха, че разчитат на подкрепа от българска страна за осигуряване на квалифицирани работници и споделиха практиките от други европейски държави за работни визи с различен времеви обхват, съгласно нуждите на предприятията. Големи турски компании искат да инвестират в Русе
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Нов рекорд в търговията между България и Германия