„Музикаутор“ иска всички военни оркестри да плащат авторски права на музиката, която изпълняват на празници и чествания. По думите на …
Дневни архиви: 31/01/2023
Цветанов: Движещата сила, която трябва да обедини коалицията с ПП и ДБ, е България
Всички тези, които биха се присъединили към едно дясно обединение на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ в коалиция, и …
Посочиха най-бедната област в България
Видинската област вече не е най-бедната в страната – изместена е от Хасково. Хасково вече е най-слабо развитата икономическа област в страната, сочи …
Най-продаваната лека кола за 2022 година е на японския гигант Toyota
Актуалните данни на статистическата агенция Focus2Move сочат, че макар и със спад от 2,2% в годишните си продажби, Toyota Corolla е най-продаваният модел нова кола в света с резултат от 1,12 млн. бройки. За трета поредна година: Toyota е №1 в света по продажби
Изнесените резултати се основават на ежемесечно събирани данни за продажбите на нови леки и лекотоварни автомобили от 162 държави по цял свят за изминалата 2022 година.
Втори в рейтинга за най-продаваните модели нови леки коли в света през 2022 г. е още един модел на Toyota – RAV4, с резултат от 869 955 автомобила и спад от 13,8%, а топ 3 допълва – Ford F-Series, със 786 757 единици (-8,8%).
На четвърто място, с ръст в продажбите си от 88,3% до 758 605 единици, се нарежда Tesla Model Y, а 5-о за Toyota Camry с 675 272 продажби (-3.0%).
В Топ 10 на най-продаваните нови коли в света през 2022 г. попадат още и Honda CR-V с 600 679 броя (-18,1%), Tesla Model 3 с 595 747 единици (+4,3%), Chevrolet Silverado с 591 758 продажби (+1,8%), Toyota Hillux с 564 208 броя (+2,5%) и Hyundai Tucson с 563 972 автомобила (+1%).
Най-продаваните SUV модели в света за 2022 година
Focus2Move предоставя отделна информация и за най-продаваните нови автомобили тип SUV (високопроходими спортни автомобили) в световен мащаб през 2022 г. Според данните най-продаваната SUV кола на изминалата година е Toyota RAV4 с 871 513 продажби и спад в търсенето от 13,7%. Toyota изпревари General Motors по продажби в САЩ
Челната тройка се допълва още от Tesla Model Y със 758 599 броя (+88,3%) и изкачване в годишната класация с 4 места спрямо 2021 г., както и Honda CR-V с 601 860 продажби (-17,8%).
В топ 10 на най-търсените SUV коли през 2022 г. влизат също и Hyundai Tucson с 556 197 броя, Kia Sportage с 462 518 продажби, Volkswagen Tiguan с 438 123 автомобили, Mazda CX-5 с 368 421 броя (-5%), Toyota Highlander с 339 619 продажби, Mercedes GLC с 321 398 единици и Nissan Qashqai с 299 299 броя.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Кои марки коли кара най-често българинът?
Продажбите на Volkswagen удариха невиждано от 10 години дъно
Продажбите на електромобили в Румъния удариха нов рекорд
Търговци масово продават храни без информация за произход и срок на годност
Асоциацията „Активни потребители“ изброи някои куриозни факти около сергиите за плодове и зеленчуци по някои наши пазари, търговските …
6 причини защо е важно да използвате колата си през зимата
Голяма част от собствениците на автомобили ги използват и през зимния сезон. Със сигурност е по-добре е да се придвижите в студа с кола, отколкото да давате пари за такси или градски транспорт. Сред шофьорите обаче има и такива, които оставят колата в гаража през зимата, за да я предпазят от негативни последици в суровото време. Действителността обаче е друга – автомобилите не обичат да стоят на едно място – те трябва да се използват непрекъснато, за да работят правилно всички техни системи. 19 много важни съвета за колата ви в зимни условия
Представяме ви 6 основни причини, заради които движението през зимата е полезно за дълголетието на автомобила ви.
1. Намалява животът на акумулатора
Акумулаторната батерия захранва електрическата бордова мрежа на колата, дори когато двигателят не работи. Химичните реакции непрестанно протичат в него. Затова, с времето, той остарява във всеки случай – независимо дали карате колата си редовно, или не. Освен това, заради дългия престой, ресурсът на батерията намалява. Причината – голямата степен на разреждане и липсата на презареждане. Ако оставите колата през цялата зима с неизключени клеми, батерията много бързо ще се разреди. Това ще отнеме не повече от 2 месеца. В най-добрия случай презареждането ще помогне за съживяване на батерията. Обаче е много вероятно да се наложи да похарчите пари за нов акумулатор.
2. Спирачната система се поврежда
Важно е да карате колата си през зимата, защото тогава спирачната система ще функционира стабилно. А и тя не обича да остава дълго време в покой. Ако колата остане цяла зима в гаража, спирачните дискове и барабаните ще бъдат покрити с ръжда, а фрикционните накладки ще започнат да се отдалечават от металната основа на накладките. Освен това дългият престой води до обтягане на водещите спирачни механизми, заклинване на кабелите на ръчната спирачка и появата на корозия при спирачните цилиндри. Следователно, когато тръгнете на път през пролетта, вашата спирачна система няма да е в добро състояние и може да се наложи да поправите или смените доста от частите ѝ.
3. Каучуковите елементи се съсипват
Много елементи на автомобила са изработени от гума и пластмаса – тръби, уплътнения, гуми. Когато не се използват дълго време, започват да почерняват и да се деформират. Ако гумените изделия при нормална работа на автомобила регулярно се смазват с технически течности, то при дълъг престой остаряват много по-бързо. Освен това, при продължителна липса на движение, дори гумите губят формата си и стават квадратни. За да приемат оригиналната форма, те се нуждаят от време, а при по-голяма деформация вероятно ще трябва да ги смените.
4. Климатикът не работи правилно
Специалистите не случайно препоръчват периодично да се включва климатикът през зимата. Тази система също не обича дългите паузи. Тръбите и компресорът трябва да се смазват с масло, разтворено в хладилния агент. При дълъг престой то започва да се оттича. Тръбите и фугите се оголват, което води до загуба на уплътнение и повреда на компресора. Защото, след като се включи, за известно време системата ще работи на сухо. Паузата в употребата на климатика също води до корозия на затягащата плоча на електромагнитния съединител, в резултат на това не се притиска плътно. Как бързо да затоплим колата през зимата
5. Маслата губят свойствата си
Моторното масло, както и това в скоростната кутия губят свойствата си. Затова според предписанията, маслото трябва да се сменя всяка година, като честотата на подмяна не зависи от пробега. Също така не е добре, че след по-дълъг престой, двигателят стартира на сухо – тогава маслото от главата на блока напълно се е оттекло в картера и маслен филм по частите липсва.
6. Купето ръждясва по-лесно
Автомобилите ръждясват, без значение дали непрекъснато са в употреба, или не. Дори, когато колата се управлява ежедневно, купето се разрушава по-бавно. Защо? Когато автомобилът се движи, тялото се вентилира – при шофиране и при работа на вентилационната система на кабината, въздухът се задвижва през скрити кухини и влагата се изхвърля или по-бързо се изпарява. В резултат на това се натрупва конденз в кухините и купето не корозира. Освен това скоростта на корозия се забавя при по-ниски температури, което е още една причина да карате автомобила си през зимата.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Кои са най-крадените автомобилни части и как да ги предпазим?
Откъде ще ни връхлети следващата финансова криза?
В основата ще е сенчестият банков сектор
Александрова: Решението на казуса с Панаира е в ръцете на Варна
Да се върне контролният пакет на Пловдивския панаир в ръцете на държавата и тогава варненските акции да бъдат предоставени на община Пловдив. Това …
Ники Кънчев: Спешно е!
Започваме нова битка за българско дете, това написа Ники Кънчев на страницата си във Фейсбук. Известният телевизионен и радиоводещ посвети дълга …
Турция отчете рекордни приходи от туризъм през 2022 година, тази година очаква още повече
Приходите от туризъм на Турция за 2022 година надминаха рекордните 46 милиарда долара, обяви турският министър на туризма Мехмет Ерсой, цитиран от Prime. „Поставихме рекорд по приходи от туризъм за 2022 година – над 46 милиарда долара. Възстановихме се по-добре от други страни след пандемията“, посочва Ерсой. Само за 3 месеца: Турция спечели 18 милиарда долара от туристите
Според турския министър, през 2023 година се очаква нов рекорд – над 56 милиарда долара приходи от туризъм. Местните власти се надяват, че през настоящата година туристите ще харчат средно по 95 долара на денонощие, а до 2028 година този показател вече ще стигне 118 долара.
„Нашата цел е до 2028 година приходите от туризъм да достигнат 100 млрд. долара, а броят на туристите – 90 милиона“, добавя министърът. Емблематичната „Капалъ чаршъ“ прие близо 40 милиона посетители
Според данните на Турското статистическо бюро (TUIK) ръстът на приходите от туризъм спрямо пандемичната 2021 година е 53%, до малко над 46 милиарда долара.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
На какво се дължи туристическият бум на Турция?
Най-скъпият самолетен билет в Турция: Колко струва и къде ще ви отведе?
Жената на Андрей изплаши мнозина с вида си
Емануела Толева, очарователната съпруга на продуцента Андрей Арнаудов, публикува в Инстаграм снимка от семейната ваканция на двамата в Малайзия, …
Починалото момиче от английската гимназия в Бургас е имало придружаващо заболяване
17-годишна ученичка от Английската гимназия в Бургас е починала днес в класната стая. „Момичето е имало хронично заболяване, но не може да се …
Петролният гигант ExxonMobil с невиждана печалба от 56 милиарда долара
Американският петролен гигант ExxonMobil Corp отчете печалба от 56 милиарда долара за 2022 година, като спечели около 6,3 милиона долара на час миналата година. Exxon реализира най-силната тримесечна печалба в 152-годишната си история, като постави не само рекорд за компанията, но и исторически връх за западната петролна индустрия, пише Reuters.
Очаква се големите петролни компании да счупят собствените си годишни рекорди заради високите цени и растящото търсене, увеличавайки общите си печалби до близо 200 милиарда долара. Мащабът поднови критиките към петролната индустрия и предизвика призиви повече държави да налагат данъци върху неочакваните печалби на компаниите. Рекордни печалби за енергийните гиганти заради скъпите горива
Резултатите на Exxon далеч надхвърлиха досегавашния рекорд от 45,2 милиарда долара нетна печалба, отчетена през 2008 година, когато петролът достигна 142 долара за барел, с 30% над средната цена за миналата година. Сериозните съкращения на разходите по време на пандемията помогнаха за увеличаване на приходите от миналата година.
„Общите печалби и парични потоци са нараснали доста значително на годишна база. Така че това наистина дойде от комбинация от силни пазари, силна производителност, силно производство и наистина добър контрол на разходите.“ – казва пред Reuters главният финансов директор на Exxon Катрин Микелс.
Exxon заяви, че е претърпял удар от 1,3 милиарда долара върху печалбите си за четвъртото тримесечие заради данъка върху свръхпечалбите на Европейския съюз, който започна да действа през последното тримесечие и от обезценка на активи. Компанията съди Европейската комисия с аргумента, че таксата надвишава законовите ѝ правомощия.
Без таксите печалбата за цялата година е 59,1 милиарда долара. Производството е нараснало с около 100 000 барела петрол и газ на ден на годишна база до 3,8 милиона барела на ден. Коригираната печалба на акция от 3,40 долара надмина консенсуса от 3,29 долара на акция, според данни на Refinitiv.
Данък върху свръхпечалбите
Впечатляващите финансови резултати на Exxon могат да предизвикат нов конфликт с Белия дом. Администрацията на президента Джо Байдън наскоро критикува петролните компании, че изплащат щедри дивиденти на акционерите, вместо да инвестират в производство.
Exxon се похвали, че паричният му поток от операции е скочил до 76,8 милиарда долара миналата година спрямо 48,1 милиарда долара през 2021 година.
Данъците върху неочакваната печалба са „незаконна и лоша политика“, смята Майкълс. Налагането на нови данъци върху печалбите от петрол „има ефект, обратен на този, който се опитвате да постигнете“, твърди тя, добавяйки, че това ще обезсърчи ново производство на петрол и газ.
Exxon отчете 14 милиарда долара печалба за четвъртото тримесечие без таксите, 60% повече от същия период на миналата година, но с почти 25% спад от предходното тримесечие, тъй като цените на петрола се понижиха и някои операции пострадаха от прекъсвания, свързани със студеното време.
Инвестиции в нови проекти
През миналата година разходите на Exxon за нови петролни и газови проекти се върнаха до обичайни стойности от 22,7 милиарда долара, което е с 37% повече от предходната година. Компанията увеличи разходите за открития в Гвиана, в най-доброто находище на шисти в САЩ, както и за рафиниране на горива и химикали.
„Антицикличните инвестиции, които направихме преди и по време на пандемията, осигуриха енергията и продуктите, необходими на хората, когато икономиките започнаха да се възстановяват“, каза главният изпълнителен директор на Exxon Дарън Уудс в изявление.
В началото на декември Exxon Mobil обяви петгодишния си корпоративен план, предвиждайки, че годишните капиталови разходи ще бъдат от 20 до 25 милиарда долара до 2027 година. Петролният гигант също така планира да увеличи програмата си за обратно изкупуване на акции до 50 милиарда долара до 2024 година.
Инвеститорите ще следят и паричния баланс на компанията. Exxon отчете 29,7 милиарда долара в края на четвъртото тримесечие, след като имаше 30,4 милиарда долара в края на третото тримесечие, което е почти 350% повече от отчетените 6,8 милиарда долара в началото на годината.
Компанията предвижда печалбите и паричните потоци да се удвоят до 2027 година в сравнение с 2019 година. Паричният поток от операции през 2019 година възлиза на 29,7 милиарда долара.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Високите цени на горивата ще останат и през 2023 г.
Chevron и Exxon Mobil не планират увеличение на производството си
Exxon Mobil откри големи залежи на петрол край Кипър
Василев: ПП търсят начин за обединение извън ДПС и ГЕРБ, за да могат да управляват
„Все още не съм член на ПП, но за да водя листа, не е задължително да съм член на партията. Членството ми зависи от гражданската формация, не е …
Превозиха със „Спартан“ медицински екип от София до Варна заради донорска ситуация
Превозиха със „Спартан“ медицински екип от София до Варна заради донорска ситуация. Това съобщина от Министерство на отбраната. Около 7 …
Пеканов: Няма риск от загуба на парите по Плана за възстановяване
Внесохме 17 закона свързани с плана за възстановяване, приети са само 5. Може би ще ни трябват още 2-3 парламента, за да се приемат всичките, обясни …
Първите 7 на Бойко
„Първите 7 на Бойко“, така лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отбеляза рождения ден на внука, който е кръстен на него. От миналата година …
Съдът остави в ареста полицайката, хваната с марихуана
Съдът в Разлог остави в ареста полицайката Симона Лулеова, която в събота бе задържана с половин килограм марихуана. Въпреки настояването на …
Полицайката, хваната с марихуана, иска на свобода за да отиде на държавен изпит
Според семейството й наркотиците са подхвърлени
Министерството на туризма обработи още три списъка по хуманитарните програми за Украйна
Министерството на туризма обработи три списъка за плащане по двете хуманитарни програми за подпомагане на разселени лица от Украйна – първо плащане …