Вечерен виц: Счетоводител на преглед при психиатър

Счетоводител на преглед при психиатър:
– Докторе, не мога да заспя!
– А защо не опитате да броите овце? Много приспивно действа.
– Опитах. Обаче – броя, броя, и после като допусна някоя грешка, отиват ми три часа да я намеря и поправя.
 

Климатичните промени – напът да заличат текилата и мекала

Климатичната криза застрашава съществуването на един от най-популярните коктейли в света – Маргарита. Всеки ден стотици хиляди хора консумират може би най-популярния коктейл изобщо – смес от текила, трипъл сек и сок от лайм.
Но бъдещето на алкохолните напитки на основата на агаве като текила и мекал далеч не е сигурно. Повишаващите се температури и съсипването на земята застрашават прилепа, който опрашва растението агаве, докато голямото търсене на текила може да доведе до ограничено предлагане, пише Euronews.

Защо текилата и мекалът са застрашени?
Растенията агаве, които растат в горещите, сухи пустини на Централна Америка – се опрашват от мексиканския прилеп с дълъг нос. „Връзката между прилепите и текилата може да изглежда неясна в началото, но връзката между прилепите и растенията е толкова силна, че изчезването на едното би застрашило оцеляването на другото“, обяснява Bat Conservation International.
Проучване от 2019 г. сочи, че „подходящите среди“ за видовете ще намалеят заради изменението на климата. „Тъй като броят на прилепите спада, взаимодействието им с растенията агаве ще намалее със 75%“, алармира то.

Свръхконсумацията ще доведе ли до изчезване на агавето?
Тъй като текилата и мекалът са все по-популярни, местните производители се притесняват, че търсенето ще накара корпорациите да прекалят с обработването на земята.
Стойността на износа на мекал от Мексико скочиха драстично от близо 20 млн. долара (19 млн. евро) през 2015 г. до около 63 млн. долара (59 млн. евро) през 2020 г., сочат официалните данни.
„Това прекомерно търсене от национални и международни пазари има последствия. Ако са необходими повече инсталации, разбира се, има повече експлоатация“, споделя занаятчийският дестилатор Сосима Оливера.
Въпреки че мекалът и текилата имат сходен метод на производство, има някои важни разлики, които ги отличават. Текилата се прави със синьо агаве в западния щат Халиско. Мекалът използва други видове – включително високо ценени диви магуи – някои от които отнемат над 15 години, за да узреят. Това дълго време за отглеждане ги прави особено уязвими към свръхексплоатация.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Недостиг на кафе – запасите с исторически минимум заради сушата
Оставаме без бира и месо заради високите цени на газа
Предстои световен недостиг на любима храна