Милиардерът Илон Мъск има дълга история на сблъсъци с регулатори, но има една сфера, която шефът на Tesla и Twitter смята, че правителството трябва да регулира незабавно – изкуственият интелект.
„AI (изкуствен интелект, бел. ред.) ме напряга”, каза Мъск в края на своята над тричасова презентация през инвеститорите на Tesla, проведена в средата на тази седмица.
Амбициите на Tesla на полето на изкуствения интелект имаха роля в презентацията на Мъск и по-конкретно в частта й как да се постигне разрастване на компанията и как светът да премине към зелената енергия.
По време на събитието бе показано видео на хуманоиден робот, на име Optimus, разработен от Tesla, който манипулира части от други роботи Optimus, сякаш възнамерява да сглоби копия на самия себе си, предава Reuters.
Премиерът на Румъния назначи AI-асистент за съветник
Директорите на компанията детайлно презентираха как Tesla използва изкуствения интелект, за да обучава самоуправляващи се превозни средства – процес, който стриктно се наблюдава от федералните и щатските власти в САЩ.
Но запитан обаче дали изкуственият интелект може да помогне на Tesla в производството на автомобили, Мъск снижава оптимистичния тон.
„Не виждам AI да ни помага да правим коли в скоро време. (При достигането) На този етап… няма да има смисъл всеки от нас да работи.”, казва той.
По-рано през седмицата Мъск изглежда потвърди чрез съобщения в Twitter, че набира екип от AI технолози за създаването на конкурент, както на базирания на текстова комуникация чат бот ChatGPT, създаден от компанията OpenAI, която се радва на подкрепа от страна на Microsoft Corp, така и на сходни системи, които се разработват от Google, Meta Platforms и други големи технологични платформи.
След Microsoft: Google също инвестира в стартъп за изкуствен интелект
Мъск коментира чрез публикация в Twitter през миналия декември, че способностите на ChatGPT да създава по команда текстове в проза, да пише поезия и дори компютърен код, са „плашещо добри. Не сме далеч от опасно силен AI.”
Той потвърди тези опасения пред аудиторията от анализатори по време на презентацията на Tesla.
Google vs. Micorsoft: Bard A.I. – отговорът на Google на ChatGPT
“Малко притеснен съм относно AI нещата”, казва Мъск, докато бе заобиколен от 16 директори на Tesla, включително ръководителят на програмата Autopilot.
„Нуждаем се от нещо като регулаторна власт или нещо такова, което да надзирава разработването на AI”, казва Мъск. „Да се увери, че неговото опериране е в обществен интерес. Това е доста опасна технология. Страхувам се, че може да съм сторил някои неща за засилването й.”, казва милиардерът.
Усилията на Tesla да позволят на колите да се самоуправляват безопасност е „очевидно полезен” изкуствен интелект, отбелязва Мъск.
„Не знам. Tesla прави добри неща при изкуствения ителект”, казва той, след което спира за момент с въздишка. „Това ме напряга. Не знам какво да кажа за това.”