Пазарните дялове на най-големите производители на електричество и газ в Европейския съюз намаляват в повечето европейски страни през последното десетилетие, става ясно от данните на Евростат, събирани за сектора от 2013 година насам.
Индикаторът за пазарен дял показва колко енергия доставя най-голямата компания в мрежата на един пазар. По-големите пазарни дялове свидетелстват за наличието на монопол или олигопол на конкретни пазари.
През 2021 година, пазарният дял на най-големите производители на електричество варива в различните страни от ЕС. Най-високият пазарен дял е отчетен в Кипър (88%), следван от Франция (79%), Хърватия (76%) и Естония (64%).
От другата страна на подреждането, пазарният дял на най-големия производител на ток е бил под 20% в четири страни от ЕС: Полша, Литва и Италия (по 17%) и Швеция (19%). Пазарният дял на най-голямата електрическа компания в България възлиза на 36.1% към края на 2021 година.
Разрешиха индексация с размера на инфлацията на договори по обществени поръчки за доставка на газ, топлинна и електрическа енергия
Данни за Дания, Малта, Нидерландия и Австрия не са налични.
На годишна база, от 2020 до 2021 година, най-голямото увеличение на пазарния дял е отчетено в Ирландия (32%), докато най-сериозното намаление е било в Португалия (-32%). Нарастването на пазарния дял индикира покачване на пазарната концентрация, например след сливане на големи участници на пазара.
От друга страна, понижаването на пазарния дял показва спад на пазарната концентрация. При другите страни от ЕС, 15 отчитат промяна от 2020 до 2021 година под 10%.
В сравнение с 2013 година, пазарният дял през 2021 година на най-големите производители на пазара на електричество е по-нисък в повечето страни от ЕС.
Няколко трика, които ще ни спестят потреблението на ток у дома
Понижението на пазарните дялове варира от -39 процентни пункта в Люксембург (след либерализацията на пазара на електричество) и -20 пр. п. в Словакия до -1 пр. п. в България и 4 пр. п. във Финландия. За сравнение, пазарният дял остава стабилен в Швеция (19%) и Полша (17%), докато нараства в Унгария (+10 пр. п.), Румъния (+3 пр. п.) и Испания (+2 пр. п.).
Природен газ
По отношение на производството и вноса на природен газ, най-големият пазарен дял през 2021 година се отчита в Естония, Малта и Швеция – дял от 100%, тъй като пазарът на производство и внос на газ в тези страни е доминиран от една компания.
През 2021 година, брутната налична енергия от природен газ е била едва 2.3% от общата енергия в Швеция. Малта е малък пазар, което предполага, че само една компания може да покрие нуждите на пазара.
Първият търг за общи покупки на природен газ в ЕС ще е през април
За сравнение, най-големите производители и вносители на газ имат най-ниски пазарни дялове в Ирландия (22%) и Чехия (23%). В България делът на най-голямата компания на газовия пазар възлиза на 80.1% към края на 2021 година.
Данните за Дания, Германия, Испания, Нидерландия, Австрия и Финландия не са налични ли са конфиденциални, а Кипър не използва газ.
На годишна база, от 2020 до 2021 година, най-сериозното понижение в пазарния дял се отчита в Хърватия (-45%) и Чехия (-38%). Броят на основните компании, които произвеждат и внасят природен газ за местния пазар нараства от 5 на 6 в Чехия и от 3 на 5 в Хърватия.
Колко въглищни електроцентрали работят в Германия?
В сравнение с 2013 година, пазарните дялове на най-големите производители и вносители на газ намаляват в 14 страни от ЕС, за които са налични данни. Най-голямото намаление се отчита в Гърция (-61 пр. п.), Латвия (-54 пр. п.) и Чехия (-46 пр. п.).
В същото време, делът остава същия в Швеция (100%), а увеличение се наблюдава на четири пазара в ЕС: Литва (+22 пр. п.) Естония (+16 пр. п.), Словакия (+13 пр. п.) и Белгия (+7 пр. п.).