Общо 2 803 трудови инциденти са декларирани в Националния осигурителен институт (НОИ) през миналата 2022 година. От тях за трудови злополуки са приети 2 582, като 2 141 са станали на работното място, а 441 – при отиване или връщане от работа. Смъртните злополуки са 84, от които 10 са с жени. Загубените календарни дни от трудови злополуки са общо 173 731, става ясно от редовния информационен бюлетин на НОИ, публикуван на сайта на институцията.
София (град) заема най-висок дял в разпределението на подадени декларации за трудови злополуки по териториални поделения на НОИ – дял от над 35%.
Разпределението на трудовите злополуки по икономически сектори на Класификацията на икономическите дейности (КИД-2008) показва, че от общо 21 икономически сектора в двайсет са допуснати трудови злополуки. Единствено в сектор „Т – дейности на домакинства като работодатели; недиференцирани дейности на домакинства по производство на стоки и услуги за собствено потребление” няма допуснати трудови злополуки.
НОИ с разяснения за изплащането на забавените ТЕЛК-пенсии
Секторите с най–голям брой трудови злополуки, станали на работното място или при изпълнение на служебни ангажименти, са:
„Преработваща промишленост” (599);
„Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” (307);
„Транспорт, складиране и пощи” (305);
„Строителство“ (160);
„Хуманно здравеопазване и социална работа“ (115);
„Добивна промишленост“ (89);
„Образование“ (84);
„Държавно управление“ (83).
Тези, в които са допуснати най-малко инциденти по време на работа са:
„Дейности на екстериториални организации и служби” (1);
„Финансови и застрахователни дейности“ (7);
„Операции с недвижими имоти” (8).
Разпределението на трудовите злополуки по сектори в проценти е показано в следната графика:
В икономическите сектори са регистрирани общо 84 смъртни трудови злополуки. Шейсет и девет от тя са регистрирани на работното място и при изпълнение на служебни ангажименти, а другите 15 – при отиване или връщане от работа. Най-много са смъртните случаи в секторите „Транспорт, складиране и пощи” (18), „Преработваща промишленост” (16), „Строителство“ (15), Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” (14).
Трудови злополуки са регистрирани в 82 от общо 88 икономически раздели.
Сравнителният анализ на годишните оперативни данни за 2022 г. с тези за същия период на 2021 г. показва увеличаване както на броя на подадените декларации за трудови злополуки (с 215), така и на общия брой приети трудови злополуки (със 190), посочват от НОИ.
Злополуките, станали на работното място са се увеличили с 121, а тези при отиване или връщане от работа – с 69. Смъртните трудови злополуки са се увеличили с 16.
Чиновниците в България с повече трудови злополуки от строителите и миньорите
Намаление на инцидентите има в 23 икономически раздела, а увеличение се наблюдава в 44. В 15 не се регистрира изменение.
Най-голямо е увеличението на трудовите злополуки, свързани с работния процес, в секторите „Складиране на товари и спомагателни дейности в транспорта“ (36) и „Търговия на дребно, без търговията с автомобили и мотоциклети“ (34). В „Сухопътен транспорт“ и „Производство на машини и оборудване, с общо и специално предназначение“ увеличението е съответно с 21 и 20.
Най-голямо е намалението на трудовите злополуки в сектор „Строителство на съоръжения“ (с 20), „Ремонт и инсталиране на машини и оборудване” (с 19) и „Производство на дървен материал и изделия от дървен материал и корк, без мебели; производство на изделия от слама и материали за плетене“ (с 10). Загубените календарни дни от трудови злополуки през 2022 г. са с 216 дни по-малко от тези през 2021 година.
Работата в жегите носи риск от трудови злополуки
Средната продължителност на временната неработоспособност по повод трудова злополука през 2022 г. е 67,3 календарни дни, което е с 5,4 календарни дни по-малко от тази през 2021 година.