Какви са условията процесът по приемането на еврото да завърши успешно? Според управителя на БНБ Димитър Радев отговорът се съдържа в една дума – консолидация, но с три важни измерения – политическо, институционално и фискално, като политическото измерение означава работещ парламент и редовно правителство, съобщи actualno.com.
Гуверньорът на БНБ говори на конференция на тема „България в Еврозоната – какво следва за бизнеса“, организирана от Американска търговска камара в България.
„Институционалната консолидация означава реформи, които да преодолеят все още сериозните институционални дефицити в страната и да постигне така необходимата институционална конвергенция.
Третото изменение на консолидацията е фискалната такава. Това означава възстановяване на практиката от повече от 20 години на съставянето и упражняването на дисциплиниран бюджет“, смята още Радев. По думите му това е важно не само в дългосрочен, но и в средносрочен и краткосрочен план.
Какво можеше да се купи с една заплата преди 33 години и какво днес?
Според него позицията на страната ни е уникална. „България е единствената страна в ЕС, която е член на Европейския банков съюз, но не е член на самата Еврозона. Втората причина е, че България е една от страните в ЕС, наред с Дания, чиято валута е част от Европейския валутен механизъм“, коментира Радев. Той подчерта, че готовността на централната банка и банковия сектор за работа в Еврозоната, както и стабилността на валутния курс са две от най-важните условия за присъединяване към Еврозоната.
БНБ подсказа на финансовия министър да не се показва като некомпетентна и безотговорна
Управителят на БНБ подчерта, че България не е в началото на този процес, а на финалната права. Димитър Радев очерта три групи от предизвикателства, които трябва да бъдат преминати. Сред тях са номиналните критерии за конвергенция. По думите му единственият критерий, който в момента не изпълняваме – е този за инфлацията.
Той уточни, че втората група от задачите включва мерки срещу изпирането на пари, рамковата несъстоятелност и управлението на държавните предприятия, а третата група от задачи е свързана със законодателната програма, която трябва да осигури законодателната рамка за институцията.
„Това, което предстои, е много повече“, каза Радев по отношение на законопроектите, които трябва да бъдат приети и отчете, че Законът за БНБ е финализиран и ще бъде приет от управителния съвет на банката на 13 април, а веднага след това ще го представят на Министерство на финансите.