Водеща руска банка загуби милиарди от санкциите

Втората по големина руска банка ВТБ отчете голяма годишна загуба. Според финансовата институция крайният резултат за миналата година е загуба в размер на почти 6,133 млрд. рубли (около 7 млрд. евро). Година по-рано ВТБ бе постигнала нетна печалба от 327 млрд. рубли, предаде Ройтерс.
Някога добре свързаната с международната общност ВТБ беше една от първите банки, които бяха изключени от международната платежна система Swift в отговор на войната в Украйна. Главният изпълнителен директор на банката Андрей Костин, довереник на лидера на Кремъл Владимир Путин, също  беше лично санкциониран от Великобритания и САЩ.
Руска банка в Емирствата остана без лиценз
Преди два месеца втората по големина банка в Русия, която купи банка „Откритие“ от централната банка в операция по рекапитализация, заяви, че загубата ѝ през 2022 г. се дължи на санкциите. „За съжаление, нашата централна банка беше санкционирана, което вече беше значително форсмажорно обстоятелство“, коментира тогава Андрей Костин. Това е било причината банката да не може да се защити от валутните колебания, след като рублата достигна дъно през март.
През изминалата година ВТБ се сблъска с „безпрецедентни трудности и предизвикателства“, заяви финансовият директор на банката Дмитрий Пиянов. Банката се е превърнала в „първата мишена на най-големите възможни санкции“, което ѝ е причинило огромни загуби.
Руската държава е мажоритарен акционер във ВТБ, която в миналото развиваше дейност предимно в чужбина, включително и в България. Заради санкциите обаче, банката се сблъска с голям срив на ликвидност в чуждестранна валута. Резултатите от дейността бяха допълнително утежнени от повишаването на лихвените проценти от страна на Руската централна банка.

Блокирането от глобалната разплащателна система SWIFT и замразяването на резерви на централната банка на стойност над 300 млрд. долара в чужбина изненадаха Русия. „Никой не очакваше, че централната банка ще бъда подложена на санкции и че няма да може да помага с ликвидни средства в чуждестранна валута в онзи труден момент“, отбелязват запознати източници.