Деликатна порцеланова купа с диаметър малко под 12 сантиметра бе продадена за над 25 млн. долара в края на миналата седмица в Хонконг.
Описана от аукционната къща Sotheby’s като „изключително важна”, антиката произлиза от рядка група керамични изделия, украсена в имперската работилница в Пекин през 18 век, предава CNN.
Купичката е създадена по времето на император Йонгженг (Yongzheng), който управлява Китай от 1722 година до 1735 година (въпреки, че се предполага, че украсата е била изрисувана малко след смъртта му).
Продадена за 198.2 млн. хонконгски долара (25.3 млн. долара), купата изобразява две лястовици, цъфтящо кайсиево дърво и върба. Дизайнът включва и откъс от поема.
„Изделия, рисувани с толкова оскъдни и изтънчени природни мотиви, както се виждат тук, „увити“ около съда като разгънат ръчен свитък, са правени в Пекин само за много кратък период от време“, пише експертът по керамика Реджина Крал в каталога към купата, добавяйки, че повечето от останалите примери сега се съхраняват в Дворцовия музей в Тайван.
Умопомрачително: Продадоха ретро модел на Mercedes-Benz за 142 милиона долара
Някога част от чифт купички, артикулът е записан за първи път в колекция, събрана от базирания в Шанхай корабен търговец капитан Чарлз Осуалд Лидел в края на 19 век. Двете купи са разделени през 1929 г., когато всяка от тях е продадена за 150 британски лири (което възлиза на малко над 7 600 паунда или 9 400 долара в наши дни). „Близнакът“ на купата сега се съхранява в Британския музей в Лондон, посочват от Sotheby’s.
Продадоха за огромна сума най-ценната българска монета
Купата, който беше продаден в събота междувременно е премина през редица собственици през десетилетията, включително през американската социалистка Барбара Хътън.
Снимка: Sotheby’s