Войната в Украйна, инфлацията и големите проблеми на енергийните пазари белязаха 2022 година. Трудната година се е отразила на спестяванията за втора пенсия в България – те са намалели с 10,79%.
ОЩЕ по темата: Пенсията ще бъде осъвременена с 12% от 1 юли – колко е това?
И през 2023 година стартът е с отрицателна доходност, но резултатите се подобряват, макар и бавно – тенденция, която тръгна от края на миналата година. Това показват данните на Комисията за финансов надзор за доходността на фондовете, в които се осигуряват родените след 1959 г. В края на седмицата комисията обяви статистика за номиналната доходност на фондовете за 2022 г. и за резултатите им за първото тримесечие на тази година, уточнява в. „Сега“.
Доходността за 2022 г. е отрицателна за всички универсални фондове, като варира от минус 13,49 за „ДСК-Родина“ до минус 3,06% за ЦКБ „Сила“. Любопитно е, че с най-нисък резултат е именно фондът, който привлича най-много клиенти от другите фондове. Това е крайно нелогично и показва, че приливът на клиенти към него се дължи главно на активен маркетинг. Общо за всички фондове резултатът за 2022 г. е минус 10,79%. За сравнение през 2019-2021 г. доходността бе положителна – съответно 6,49%, 1,46% и 4,48%. Равносметката за последните пет години показва, че големите фондове са с отрицателна доходност, а при малките е положителна, но гравитира около нулата.
Последните резултати също са отрицателни за всички фондове без един, показват данните за последните 24 месеца към 31 март. „ДСК-Родина“ отново е с най-нисък резултат – минус 4,70%, а ЦКБ „Сила“ успява да излезе на плюс – 0,70%. При големите фондове обаче има подобрение спрямо втората половина на годината, докато при малките резултатите се влошават спрямо края на 2022 г.
Към 20 април стойността на дяловете във всички фондове без един се е повишила спрямо началото на годината, показват данните на КФН.
ОЩЕ: Реалните доходи у нас нараснаха минимално през последните 2 години