Предложената от ЕК реформа на фискалните правила не отговаря на изискванията на Германия

Предложението на Европейската комисия за реформа на фискалните правила на блока все още не отговаря на изискванията на Германия и все още са необходими значителни корекции. Това заяви финансовият министър Кристиан Линднер, предаде Reuters.
„Това предложение е основата за по-нататъшни преговори. Имаме още много работа за вършене“, отбеляза той.
Най-голямата икономика в ЕС иска предложението на ЕК да има цифрови показатели, които водят до прозрачно намаляване на дълга.
По-рано в сряда ЕК публикува своето законодателно предложение за новите фискални правила, като следва план, публикуван миналия ноември, който излага мисленето на ЕК и дава възможност на страните от ЕС да дадат обратна връзка на направените предложения. Германия иска по-строги правила за страните членки с големи задължения
Линднер сподели, че вижда известен напредък в новото предложение на ЕК, но са необходими повече консултации.

Комисията предложи индивидуални пътища на страните членки за намаляване на дълга, което означава, че ще договори план за намаляване на дълга с всяка отделна държава, вместо да прилага универсални правила.
Германия не подкрепя двустранните преговори между ЕК и отделните държави членки, като твърди, че персонализираните правила ще означават, че не всички страни ще се третират еднакво, което пречи на сравненията.
„Германия иска ясни правила, с цифрови препратки и показатели и не би подкрепила смекчаване на Пакта за стабилност и растеж. В бъдеще фискалните правила трябва още по-силно да бъдат основа за икономическа стабилност и растеж“, заяви Линднер.
По думите му на среща на финансовите министри на ЕС в Стокхолм в петък и събота ще има първоначален обмен на идеи, но споразумението ще отнеме време.
Основният риск е, че несъгласието може да забави реформата след изборите за Европейски парламент през 2024 г.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
ЕС е все по-близо до реформа и нови бюджетни правила
Изтеглихме нов дълг за 1,5 милиарда евро на изгодна цена
Предстои ли нова дългова криза в еврозоната?
България сред едва трите държави в ЕС, които изпълняват критерия за дефицит