От изграждането на нова линия на метрото до препълнените кафенета и таверни и наплива от туристи по площадите завръщането на Гърция от дълбините на икономическата ѝ криза е невъзможно да се пропусне в Атина.
Предизвикателството за премиера Кириакос Мицотакис, докато се насочва към оспорвани избори този уикенд, е да убеди достатъчно гърци, че не са изоставени по пътя им от това, което той нарича „старата Гърция“ към новата, пише Bloomberg.
Възстановяването на икономиката постави страната на пътя към възвръщане на инвестиционния ѝ клас след 13 години. Брутният вътрешен продукт е близо до нивото, където беше, когато Гърция обяви дефолт по дълга си през 2010 г. и се стопи с над една пета. Безработицата е намаляла с повече от 50% от пика си от 28%. Контролът за спиране на изтичането на евро беше премахнат преди повече от три години. Цените на гръцките акции и облигации са нагоре.
Гърция освобождава собствениците на имоти от данък тази година
Бремето на възстановяването обаче все още тежи на избирателите, който се бори с трудностите подобно на останалата част от континента. Наследството от пандемията на коронавируса и кризата с разходите за живот в резултат на високите сметки за храна и енергия имат огромен ефект върху домакинствата, чиито доходи вече са притиснати от годините на строги ограничения, наложени, за да върнат Гърция на правия път.
Социологическите проучвания поставят, че Мицотакис и неговата партия „Нова демокрация“ пред конкурента му и бивш премиер Алексис Ципрас, който се противопоставяше на мерките, предложени от гръцките кредитори, докато не се предаде и не подсигури нов спасителен знам. Промяна в избирателната система обаче прави повторни избори през лятото твърде вероятни.
Притиснати между критичните избори в съседна Турция, вотът в Гърция може да не привлече същото внимание на света. Въпреки това на карта е заложено дали Гърция може да избегне нов период на политическа драма и да запаси посоката, която подобри международната ѝ позиция и направи държавата място, където инвеститорите отново искат да правят бизнес.
През 2022 г. Гърция успя да намали съотношението на дълга си спрямо БВП по-бързо от всяка друга европейска страна. Рисковата премия върху гръцките държавни облигации в сравнение с германските спадна с около една трета през последната година. Те се търгуват с подобна на италианските ДКЦ доходност, а те имат инвестиционен клас.
Съотношението на гръцкия дълг обаче все още остава най-високото в Европейския съюз, а страната има още какво да направи, докато навакса изгубеното от времето на дълговата криза.
Очаква се икономиката да достигне 223 млрд. евро тази година, което е около нивото ѝ от 2010 г., показват изчисления на Евростат. Въпреки това БВП на глава от населението от 21 200 евро е с около 29% по-малко от това в Чехия – страна с подобен размер на населението в по-малко заможния бивш Източен блок на Европа. Преди кризата този показател в Гърция беше с около 37% по-висок от на Чехия.
И Мицотакис, и Ципрас се фокусират върху доходите. Действащият премиер обеща да повиши минималната заплата на 950 евро от 780 евро на месец през следващия четиригодишен парламент, а опонентът му обеща 880 евро още през първите 50 дни на власт. През 2010 г., преди кризата, беше 740 евро.
„От гражданите се иска да решат дали да продължим напред, или да се върнем към миналото, което според мен искаме да забравим“, каза 55-годишният Мицотакис по време на телевизионен дебат между всички лидери на парламентарни партии на 10 май.
48-годишният Ципрас междувременно каза, че неравенствата означават, че цели ешелони на обществото биват изпразвани. „Ако не решим да направим големи промени, след четири години няма да има средна класа“, отговори той.
Но предвид показателите на новата система за гласуване – победителят вече не получава 50 допълнителни места в 300-местния парламент, за да улесни пътя си към властта – очакванията са много гърци да избягат от двете основни партии в знак на протест. Ако има нови избори, очаквани през юли, правилата ще се променят, за да се постигне по-ясен резултат.
Това, което избирателите търсят, е път към стандарт на живот, който съответства на средния в ЕС.