Според Световната програма по прехраната (СПП) сделката за черноморското зърно, която трябваше да изтече на 18 май, но беше удължена с нови 2 месеца, отново показа колко е важна за поддържане на световните доставки на храни и стабилизиране на пазарите за всички потребители.
„Не виждаме цените отново да се повишат и да засегнат най-тежко най-бедните хора“, заявиха от организацията на ООН пред Aнадолската агенция, като подчертаха, че продължаването на инициативата е добра новина за целия свят.
Турция, ООН, Русия и Украйна подписаха първоначалното споразумение в Истанбул през юли 2022 година за възобновяване на износа на зърно от три украински черноморски пристанища, който беше спрян след началото на руско-украинската война през февруари 2022 година. В Истанбул беше създаден Съвместен координационен център с участието на служители от трите държави и ООН, който да наблюдава доставките.
В рамките на сделката са транспортирани над 30 млн. тона зърно с повече от 950 кораба.
За сезон 2023-24 г. в света се очаква производство на 787 млн. тона зърно и потребление на 794 млн. тона. Украйна е доставила 30,2 млн. тона зърно в света през черноморския зърнен коридор и се очаква значението на маршрута ще нарасне през август-септември.
„Тъй като исканията на Русия за улесняване на износа на нейното зърно не бяха изпълнени, всяко удължаване допълнително влошава условията за коридора, защото Русия отбеляза високо производство на пшеница през миналия сезон и също иска да увеличи износа си за световните пазари“, коментира Ерен Гюнхан Улусой, директор на Международната асоциация на мелничарите в Евразия. Затова и при последната сделка за удължаване Москва се съгласи на само 60 дни срок – това беше третото удължаване на споразумението.
На този етап Русия искаше да предотврати конкуренцията от страна на Украйна чрез затваряне или забавяне на функционирането на коридора, но продължаването му с работата и посредничеството на Турция е много положителна новина за целия свят, добави още Улусой.
Русия иска да спре спада на цените на пшеницата
Халук Тезджан, ръководител на Турската федерация на производителите на брашно (TFIF), заяви, че усилията на страната са важни за останалата част от света, особено за държавите, които имат затруднен достъп до основни хранителни продукти. Позовавайки се на фактори като пандемията от коронавирус и войната между Русия и Украйна, той каза, че този вид проблеми предизвикват колебания в цените на храните и инфлация.
„Със зърнения коридор беше спечелено сериозно предимство по отношение на достъпността на продуктите и цената – цената за осигуряването на хляба както за слаборазвитите, така и за развитите страни спадна“, коментира той.
Тезджан подчерта, че Русия разглежда пшеницата като стратегически продукт и иска да запази цените на определени нива, както е при петрола, като по този начин предотврати значително намаляване на цената ѝ.
Украйна: Зърнената сделка ще освободи почти 70 чакащи кораба в турски води