Трябва да спрат компенсациите за бизнеса, смята икономистът
Дневни архиви: 23/05/2023
Иззеха голямо количество цигари и тютюн при проверки на ГКПП „Дунав мост“
По случаите са съставени актове за административно нарушение
100-годишната баба Милтана: Много съм работила, не съм седяла спокойно
Жителите на София, Благоевград и Кърджали живеят най-дълго, изчислено за периода от 2020 до 2022-ра година. Това показват най-новите данни на НСИ. …
Владимир Ампов – Графа с голямо признание и награда
Един от най-обичаните певци на родната сцена – Владимир Ампов – Графа получи голямо признание ден преди празника на светите братя Кирил и Методий, на …
Беше една от най-обичаните попфолк певици, днес празнува порцеланова сватба
Сервиз и екскурзия в Испания получи за порцелановата си сватба певицата Лия, разкри самата тя. Със семействата си и 30 приятели звездата и …
Денков: Трябва да успокоим хората и да стабилизираме дискусията за бюджета
Това напрежение, което се натрупва – дали ще има заплати и пари за пенсии, трябва да успокоим хората. И да стабилизираме дискусията за бюджета. Това …
Не сте виждали друга подобна промоция
Отстъпка от 1 стотинка – това показа мъж, качил снимка на етикет с цена във фейсбук, видя Plovdiv24.bg. Промоцията наистина е безпрецедентна, тъй …
Каримански: От бюджета на ДОО може да се изплащат пенсиите след 10 юни
„Ясно е, че няма нужда да прилагаме стимулиращи мерки от гледна точка на бизнеса за намалени ставки по ДДС или стимули в енергетиката и …
Еди Рама към България: Не съм забравил, че имахме спор, но той няма общо с дълбочината на отношенията ни
Промяна в тона към България на албанския премиер Еди Рама само месеци след критиките му към българската позиция към Скопие. Според Рама Албания и …
Проф. Пламен Киров: Отново слагаме каруцата пред коня
Съдебната реформа стана като образователната реформа – започнала е, но не е ясно кога ще приключи и в какъв вид ще приключи. За да говорим за …
Емануил Йорданов: Ако някой пипа в съдебната власт с мръсни ръце и представи от „Али Макбийл“, какво може да очакваш?
Адвокатът Емануил Йорданов, бивш министър на вътрешните работи, в интервю за предаването „България, Европа и светът на фокус“ на Радио …
Кирил Петков: Асен Василев ще е финансов министър, а Мария Габриел ще е единственият човек от ГЕРБ
Аз няма да съм министър, оставам в парламента. Асен Василев ще е. Това обяви в ефира на bTV съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил …
Иво Инджов: Ако прокуратурата поиска имунитета на Борисов, тогава какво ще прави ПП-ДБ?
Представете си, че прокуратурата поиска имунитета на Бойко Борисов. Тогава какво прави „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ – …
Ники Кънчев потъна в скръб
Водещият Ники Кънчев сподели за поредната загуба, която му е донесла смъртта на негов колега. Във фейсбук той написа емоционално сбогуване с колегата …
Добрев: Аз не виждам никакви притеснения да си дам имунитета
Аз не виждам никакви притеснения за себе си да си дам имунитета. Прокуратурата в България е един репресивен орган. Това каза на брифинг в централата …
ГЕРБ е против свалянето на имунитети на народни представители, докато текат обсъждания по правосъдната реформа
Решението на ръководството на ГЕРБ и на парламентарната група е по никакъв начин да не се съгласяваме със свалянето на имунитети на народни …
Вечерен виц: Потърпевш се оплакал
Потърпевш се оплакал пред съда:
– Тези хулигани ме нападнаха и ми откраднаха златния часовник…
Съдията попитал:
– А Вие не викахте ли за помощ?
– Как ще викам – имам и златни зъби…
С колко поевтиняха горивата в България през последните 6 месеца и какви са тенденциите?
За последните 6 месеца бензинът по бензиностанциите в България е поевтинял с 36 ст. за литър, или с 12,37%. Това сочат данните на платформата Fuelo. Ако на 22 ноември 2022 г. бензин A95 се е продавал за 2,91 лв. за литър, днес средната му цена на дребно е 2,55 лв. за литър. За последния месец цената на бензина е спаднала с 4 ст. за литър, или с 1,54%, т.е. тенденцията е за застой.
Дизелът за последните шест месеца е поевтинял с 86 ст. за литър (25,75%). На 22 ноември 2022 г. литър от този вид гориво се е търгувал за 3,34 лв, а сега цената е средно 2,48 лв. за литър, според данните в платдормата. За последния месец дизелът е поевтинял с 20 ст. (7,46%), с тенденция към поевтиняване.
За разглеждания 6-месечен период е налице спад в цената на пропан-бутана с 15,53% или с 18 ст. за литър. На 20 ноември е струвал 1,16 лв. за литър, докато сега е 98 ст. за литър. За последния месец пропан-бутанът е поевтинял с 14 ст. на литър, като при този вид гориво тенденцията е към поевтиняване.
За година цената на метана се е понижила с 1,10 лв. за кг (32,63%), според данните на Fuelo. На 20 ноември 2022 г. метанът по бензиностанциите в страната е струвал 3,34 лв. за кг, а сега се продава средно за 2,24 лв. за кг. За последния месец метанът е поевтинял с 0,33 лв./кг (-12,84%), с тенденция за по-ниска цена, предава БТА.
Председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Живодар Терзиев също отчита, че наистина има тенденция към понижение на цените на горивата, но международният пазар е много нестабилен.
„Всяка новина – за Бахмут, за украинските райони, за атака, всичко това влияе нагоре и надолу, и всъщност сутрин се събуждаме с една тенденция към повишение, а следобед, когато отворят западните и американски борси, обратно“, отбелязва Терзиев. По думите му тенденцията към поевтиняване на горивата може да се обърне много бързо. Според него цените засега са спокойни – на нива от предвоенно време, което е добрата новина.
„Не знаем какво ще стане, но искрено се надяваме и ще изпитаме удовлетворение и спокойствие, ако цените, които виждаме днес, а и през летния сезон, бъдат дори и по-ниски“, заяви още председателят на БПГА. Той даде пример, че цената на тока за бизнеса вече бележи спад, като изминалата неделя е имало и часове с нулева цена за няколко часа.
ОЩЕ ПО ТЕМААТА:
Отстъпката за горивата продължава и догодина, ще има и други
В кои страни горивата са най-евтини? Сред тях ли е България?
Ако колата ви е на дизел, скоро ще плащате повече
Проучване: До 2100 г. 2 млрд. души по света може да бъдат изложени на опасни жеги
Действащите в момента политики за ограничаване на климатичното затопляне ще изложат над 1/5 от човечеството на екстремни и потенциално смъртоносни жеги до края на века. Това предупреждават изследователи в проучване, публикувано и цитирано от Франс прес.
Температурата на повърхността на Земята е напът да се увеличи с 2,7°C по Целзий до 2100 г. спрямо прединдустриалната ера, което би „изтласкало“ над 2 млрд. души – или 22% от световното население към този момент – извън зоната на климатичен комфорт, позволил на човечеството да се развива в продължение на хилядолетия. Това сочи проучване, публикувано в „Нейчър състейнабилити“.
Индия (600 млн. души), Нигерия (300 млн. души) и Индонезия (100 млн. души) са страните с най-голям брой хора, които може да се сблъскат със смъртоносна горещина, според този сценарий.
„Това е дълбоко премоделиране на обитаемостта на повърхността на планетата и може да доведе до мащабна реорганизация на местата, където живеят хората“, подчертава Тим Лентън от британския университет „Ексетър“, който е основен автор на проучването.
Ако се ограничи затоплянето до 1,5°C, най-амбициозната цел на Парижкото споразумение от 2015 г., то броят на хората, изложени на тези рискове, ще бъде намален до половин милиард души.
Светът вече преживява затопляне близо до 1,2°C под въздействието на човешката дейност, най-вече използването на изкопаеми горива (въглища, петрол, газ) с поредица от катастрофи: горещи вълни, суши, горски пожари.
„Разходите за изменението на климата често се изразяват във финансови термини, но нашето проучване подчертава огромната човешка цена от неуспешното справяне с извънредната климатична ситуация“, заяви Лентън.
„За всяко затопляне с 0,1°C над настоящите нива, 140 млн. души допълнително ще бъдат изложени на опасна горещина“, подчертава той.
Прагът за „опасна жега“ е фиксиран в проучването до 29°C средна годишна температура.
От историческа гледна точка човешките общности са имали най-гъста населеност при средни температури около 13°C (в умерени зони) и в по-малка степен – при 27°C (при по-тропически климат).
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Светът е на прага на най-горещия период в историята си
Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят
Промените в климата – къде е България?
Вижте верните отговори от втората задължителна матура
Изборът на образование и професия, качествата на добрия лидер, българското кино и бъдещето на ски курортите бяха сред темите на втората задължителна …