Адв. Рангелов за отстраняването на Гешев: Ролята на Радев, особено в този случай, може да се окаже не толкова формална

Надявам се, че Румен Радев ще забрави злощастното нахлуване в Президентството и ще задържи указа за освобождаването на Иван Гешев, за да може …

Кои са градовете с най-много милиардери в света?

Кои градове по света изпъкват с наличието на най-много милиардери? През юни тази година Wealth X, компания която се занимава с проучването на влиятелни лица и организации, публикува годишния си доклад за милиардерите по света, който дават отговор на този въпрос.
С помощта на RelSci, платформа с огромна база данни, WealthX е разгледала данните за 11 милиона влиятелни лица и 1,8 милиона организации, за да оцени и предостави информация за това къде живеят милиардерите на база техните основни бизнес адреси.
Десетото издание на проучването показва, че броят на милиардерите по света е намалял с 3.5% през миналата година до 3 194 души. Страните с най-много милиардери са САЩ (955 души), Китай (357 души) и Германия (173 души), като намаляват през миналата година съответно с 2.1%, 10.8% и 1.7%. Общото състояние на милиардерите възлиза на 11.1 трилиона долара към края на 2022 година, като намалява с 5.5% на годишна база. Това е второто най-голямо понижение, отчетено за последното десетилетия, но от друга страна идва след двуцифрен годишен ръст в състоянието на милиардерите, регистриран през 2021 година.
Къде цените на жилищата се определят спрямо доходите на местното население?
Докладът установява, че в класираните на челно място градове през 2022 г., живеят 29% от милиардерите по света. Почти всички градове, попаднали в списъка, са мегаполиси, но нека видим и кои са те.
Топ 10 на градовете по света с най-много милиардери

Ню Йорк (САЩ);
Хонконг (специален административен район на Китайската народна република);
Сан Франциско (САЩ);
Москва (Русия);
Лондон (Великобритания);
Пекин (Китай);
Лос Анджелис (САЩ);
Сингапур (Сингапур);
Шънджън (Китай);
Мумбай (Индия).

Изглед над Ню Йорк – градът с най-много милиардери в света през 2022 година;
Снимка: iStock
Ню Йорк оглавява списъка със 136 милиардера за 2022 година.
От 2021 г. до 2022 г. свръхбогатото население на града е загубило двама от тези 136 души, но въпреки това продължава да е световната столица на милиардерите.
Според доклада, Ню Йорк е дом на най-големите фондови пазари в света – Нюйоркската фондова борса и Nasdaq, а също така се счита и за най-голямата регионална икономика в САЩ.
Кои са най-добре платените спортисти в света за 2023 година?
Подобно на Ню Йорк, в Хонконг е имало подобен спад от двама милиардера – сега те са 112. Според проучване на ECA International, Хонконг се счита и за едно от най-скъпите места за мигранти в света.

Хонконг е един от най-скъпите градове за мигранти в света;
Снимка: iStock
Последния член на челната тройка се допълва от Сан Франциско. Градът е дом на 84 милиардери или с един по-малко в сравнение с 2021 година.
Въпреки че Сан Франциско е загубил един милиардер, в периода от 2012 г. до 2022 г. градът е отбелязал ръст от 68% на населението си от лица с голямо нетно богатство, според доклад на Henley & Partners.
Колко пари са нужни, за да сте в горния 1% по богатство в различните страни по света?
Според проучване на Wealth-X и REALM през март, на всеки 505 жители на Сан Франциско се пада по един свръхбогат собственик на жилище.

Сан Франциско се характеризира с наличието на множество технологични компании в региона;
Снимка: iStock
През последните 10 години Сан Франциско се превърна в синоним на Силициевата долина и през 2022 г. беше един от най-бързо развиващите се градове в САЩ. Началото на технологичният център започва в южната част на района на залива на Сан Франциско и включва и други градове като Сан Матео, Санта Клара, Сан Хосе, Пало Алто, Купертино и Маунтин Вю.
Силициевата долина е дом на големи компании като Apple, Facebook, Google, Twitter, Nvidia и др.
Източник: CNBC
Кои са най-големите компании в света по размер на приходите?

Защо в Гърция няма богати хора?

Нов лидер в класацията за най-богат човек в света

Forbes: Топ 10 на най-богатите хора в света за 2022 година

Как възходът на изкуствения интелект превърна Nvidia в една от най-големите компaнии в света?
Милиардер: Това е най-важният съвет за стартирането на собствен бизнес
Защо китайските милиардери продължават да изчезват?

Сръбско сирене е най-скъпото в целия свят

Пуле – това е най-скъпото сирене в света.То не се прави не във Франция или Италия, а в съседна Сърбия. 1 кг. от балканския деликатес струва 1000 евро. Защо е толкова скъпо и какво специално има в него, разказва Deutsche Welle.
Производител на Пуле е Слободан Симич, пенсиониран сръбски политик. Също така настоящ фермер и създател на природен резерват „Засабица“, където живеят над 300 магарици.
Когато се оттеглил от политиката през 1997 г., Слободан създал място, в което да приюти животните, много тях – бити и експлоатирани от предишните си собственици. Вероятно вече се сещате от каква суровина се прави скъпото сирене… Да, точно от магарешко мляко.

„Магариците са много спокойни животни. Освен това са много пестеливи – намират сами на ливадата храната си, на на почти не ни се налага да ги храним“, споделя експолитикът.
С течение на времето той иска да направи нещо с млякото на магаретата, които отглежда. Но, това се оказва много сложен процес. „За количеството мляко, което дава дневно една крава, на магарицата ѝ трябват 3 месеца. Те нямат голямо виме и трябва да се доят на ръка само“, обяснява Слободан Симич.
Магарешкото мляко има доста специфичен и сладникав вкус. И е най-близо до човешката кърма. В него обаче няма казеин – протеинът, важен за да стане сиренето. Затова след години експерименти, Слободан налучква формулата – 60% магарешко и 40% козе мляко.
Слободан твърди, че не иска да става милионер. Той продава годишно не повече от 20 кг. Пуле. Намира цената на сиренето за много справедлива, защото за 1 кг. са необходими 25 литра мляко.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Саудитска Арабия иска да построи най-голямата млечна ферма в България
Надценка и натиск от чужди държави: Обяснение за високите цени на храните
България иска от ЕК да впише киселото мляко и бялото сирене като защитени продукти

От Vision Pro за 3 499 долара до златния Apple Watch за 17 000 долара: Tова са 6-те най-скъпи продукта на Apple в историята

Компанията Apple е известна с много неща, но продажбата на евтини продукти не е едно от тях. Производителят на iPhone отдавна е упрекван от критиците, че цените на неговите устройства и аксесоари са прекалено високи.
„Ако сте Apple, създавате хардуер и го таксувате за колкото се може повече“, сподели съоснователят на Facebook Марк Зукърбърг миналата година.
И макар че през последните години компанията положи усилия да въведе някои по-достъпни устройства в гамата си под формата на по-евтини модели iPhone и Apple Watch, тя все още знае как да предизвика шок у клиентите от цената.
Такъв беше случаят през миналата седмица, когато Apple представи дългоочакваните си слушалки за смесена реалност – Vision Pro. Снабдена до краен предел с авангардни технологии, Vision Pro е първият голям продукт на Apple от почти 10 години насам.
Но когато на годишната конференция на компанията Worldwide Developers Conference беше разкрита цената на слушалките от 3499 долара, дори тълпата, пълна с привърженици на Apple, не можа да не изрази удивлението си тази сума.
За цената на една Vision Pro може да си купите три телефона iPhone 14 Pro Max по 1 099 долара, два iMac-а от висок клас по 1 699 долара или 11 слушалки Meta Quest 2 на Зукърбърг, които се продават за 299 долара.
Apple представи очилата си за добавена реалност в търсене на бъдеще след iPhone
Предстои да разберем дали Vision Pro ще се превърне в хит сред клиентите, когато бъде пуснат на пазара през следващата година, но той вече влезе в редиците на най-скъпите устройства на Apple.
В Италия започна разследване на технологичния гигант Apple

Главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук позира до Vision Pro по време на Apple Worldwide Developers Conference, проведена през миналата седмица в Купертино, Калифорния;
Снимка: Getty Images 
Ето шест от най-скъпите продукти на Apple в историята.
Златен Apple Watch (2015 г.)
Цена: 17 000 щатски долара
Въпреки че Apple Watch сега е известен със своите функции за проследяване на здравето, при първоначалното си пускане на пазара той беше рекламиран като луксозен моден артикул. През 2015 г. Apple пусна златна версия на часовника, като цената му започна от 10 000 долара и достигна 17 000 долара.
Macintosh Portable (1989 г.)
Цена: 7 300 долара
Коригирана цена спрямо инфлацията: 17 716 долара
Първият компютър на Apple, захранван от батерия, прави сегашния MacBook Air за 1 099 долара да изглежда като изгодна сделка. Macintosh Portable тежеше 16 килограма, имаше 40-мегабайтов твърд диск и беше спрян от производство през 1991 година.
Mac Pro (2023 г.)
Цена: 6 999 долара
Предишният модел на Mac Pro се прочу през 2019 г., когато интернет потребителите разбраха, че избирането на всеки възможен ъпгрейд, наличен на уебсайта на Apple, може да повиши цената от 5 999 долара до над 50 000 долара. Така изкушението за новоизлезлия модел Mac Pro и добавянето на Pro Display XDR, и Pro Stand към количката ви ще ви струва малко под 20 000 долара.
Apple III (1981 г.)
Цена: 4 340 долара
Коригирана цена спрямо инфлацията: 15 133 долара
Класически модел компютър на Apple от миналото на класическа цена.
Pro Display XDR (2019 г.)
Цена: 4 999 долара
Най-висококачественият дисплей на Apple струва 4 999 долара за базовия модел или 5 999 долара, ако изберете стъкло с нанотекстура. Добавянето на стойката Pro Stand ще ви струва допълнително 999 долара.
Macintosh, посветен на 20-тата годишнина на Apple (1997 г.)
Цена: 7 499 долара
Коригирана цена спрямо инфлацията: 14 200 USD
Този компютър от лимитирана серия, проектиран в чест на 20-ия рожден ден на компанията, беше един от най-скъпите провали на Apple и от него бяха продадени само няколко хиляди бройки, преди да бъде спрян от производство.
Източник: CNBC
Кои са най-големите компании в света по размер на приходите?
Apple пуска спестовна сметка с 4.15% годишна лихва
Кои трикове на Стив Джобс използва при управлението неговият наследник Тим Кук?
Продадоха първо поколение iPhone за 100 пъти по-висока цена от оригиналната