Румен Гълъбинов: Първите симптоми на рецесия в еврозоната са факт, неминуемо ще се отразят на България

В Европа и по-специално в еврозоната вече се забелязват първите симптоми за навлизане в рецесия. Това каза икономистът Румен Гълъбинов в предаването …

Ирландия дава до 84 000 евро, за да се преместите да живеете на красив остров

Ирландия предлага щедри парични стимули за тези, които искат да живеят на отдалечени острови край западното крайбрежие на страната, пише Business Insider.
За да изпълнят критериите за финансиране, желаещите трябва да купят имот на един от идиличните острови. Инициатива стартира от 1 юли.
Приблизително 30 са островите, от които могат да избират купувачите.

Какви са критериите за получаване на финансиране?
Схемата „Нашите живи острови“ предлага до 84 000 евро на хора, които искат да се преместят на красивите, слабо населени острови на брега на Атлантическия океан, които не са свързани с континента чрез мостове.
Опциите включват Inis Mór, който беше използван като снимачна площадка за хитовия филм „The Banshees of Inisherin“ и Árainn Mhór, „богат и оживен“ остров край бреговете на Донегал.
„Целта на тази политика е да гарантира, че общности могат да продължат да живеят – и да процъфтяват – на офшорните острови за много години напред“, обосновава правителството идеята си.
Инициативата цели по този начин да се ремонтират и празни или изоставени сгради на островите и така да се увеличи населението на тези места.

„В резултат на прилагането на тази политика ще видим повече хора да живеят на островите и повече хора да работят там, с добри перспективи за кариера, независимо от това къде е работното им място“, посочва в свое изявление министърът на развитието на селските райони и общността Хедър Хъмфрис.
Желаещите трябва да купят имот на един от островите, построен преди 1993 г., който е бил необитаем поне 2 години.
След като парите бъдат отпуснати, те могат да се използват само за ремонт, поставяне на изолация и структурни подобрения.
Въпреки че всеки може да притежава собственост в Ирландия, това не гарантира непременно правото да живеете в страната, припомнят от CNN.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Ще ви платят 15 000 евро, за да живеете на приказен средиземноморски остров
Живописни градчета в Италия дават 28 000 евро на млади хора, за да живеят в тях
Гръцки остров дава 10 000 долара, ако се преместите там (СНИМКИ)

Италианско село ще ви плати, за да се преместите там

Kолко пари са нужни, за да се считаш за богат в САЩ?

Колко пари са необходими, за да се счита човек за богат? Отговорите са различни за отделните нации, но какво смятат гражданите на най-голямата икономика в света? За да се почувстват сред най-заможните и успели хора в обществото, американците се нуждаят от средно нетно състояние от поне 2,2 млн. долара, сочи годишното проучване Modern Wealth Survey на компанията за финансови услуги Charles Schwab.
Но дори и да разполагате с тази сума в банката, населеното място, в което живеете, може да оказва сериозно влияние върху статуса ви във финансовата стълбица на обществото.
В Сан Франциско например, за да бъдете част от елита, трябва да разполагате с нетно състояние от поне 4,7 млн. долара. Това може и да ви успокои имайки в предвид, че миналата година тази сума е била 5,2 млн. долара. И все пак това е доста над средното нетна състояние на домакинствата в САЩ, което възлиза на 121 700 долара, според най-новите данни на Федералния резерв.
Сан Франциско е градът, където анкетираните са посочили най-високата сума, която би ги накарала да се считат за богати. Проучването, което изследва 12 от най-големите метрополни региони в САЩ, обхващайки 13 големи града.
Кои са градовете с най-много милиардери в света?

Разходите за живот в Сан Франциско карат дори хората с прилични доходи да не се считат за богати;   Снимка: iStock
Ето каква нетна стойност е необходима, за да се считате за заможни на различни места в САЩ.

Сан Франциско: 4,7 милиона долара;
Ню Йорк: 3,3 милиона долара;
Южна Калифорния (включваща Лос Анджелис и Сан Диего): 3,5 млн. долара;
Сиатъл: 3,1 милиона долара;
Вашингтон: 3 млн. долара;
Чикаго: 2,3 милиона долара;
Хюстън: 2,1 милиона долара;
Бостън: 2,9 милиона долара;
Далас: 2,3 милиона долара;
Атланта: 2,3 милиона долара;
Финикс: 2,4 милиона долара;
Денвър: 2,5 милиона долара.

Нетното състояние е мярка, която обваха на стойността на активите, които притежава дадено лице, домакинство или корпорация, минус наличните задължения.
Милионер: Ето какво бих направил, за да изкарвам добри пари с помощта на изкуствен интелект при начален капитал под 100 долара
Въпреки тези високи цифри, 48% от американците казват, че се чувстват заможни. Средното нетно състояние на тези хора обаче е 560 000 долара, което далеч не е близко до сумите по-горе. Може би във връзка с това 7 от 10 анкетирани американци казват, че богатството е по-скоро свързано с това да не се стресираш от разходите си, отколкото до това колко е нетното ти богатство.
Богатството също е субективно понятие. Близо две трети от анкетираните казват, че удоволствието от взаимоотношенията с близките описва по-добре какво означава богатството за тях, отколкото наличието на много пари. Близо 66% от анкетираните пък казват, че да имаш време е по-важно от това да имаш пари.
Онлайн проучването е проведено през март с извадка от 500 до 750 местни жители за всеки район на възраст между 21 и 75 години.
Източник: CNBC
САЩ или Европа – къде животът е по-евтин?

Как Силвио Берлускони спечели милиардите си?

„Ти не си предприемач, ти си безработен”, казала майка му преди години. Сега той притежава 9.3 млрд. долара

Кои са най-добре платените спортисти в света за 2023 година?

Колко пари са нужни, за да сте в горния 1% по богатство в различните страни по света?
„Ще ви науча да бъдете богати“: 3 правила за парите и живота от милионер
Кой е Бернар Арно, човекът, който детронира Илон Мъск и стана най-богатият човек в света?

Наемите на луксозни жилища чупят рекорди в началото на годината в световен мащаб

Наемите на луксозни имоти в световен мащаб продължават да отчитат голям ръст, сочат данни на консултантската компания Knight Frank. Индексът на наемите на луксозни имоти на компанията е нараснал с 8,5% през 12-те месеца до март 2023 г., като повечето пазари са отчели нови рекорди, пише онлайн изданието World Property Journal.
Макар че темпът на годишен ръст през първото тримесечие се е забавил спрямо увеличението от 10,2%, отчетено през предходното тримесечие, наемите в глобален план продължават да растат бързо. Тенденцията започна през 2021 г., когато градските икономики се възстановиха от пандемията.
Наемите на луксозни имоти вече са с 14% над връхната си точка отпреди пандемията от третото тримесечие на 2019 г. и с 21,7% над пандемичното дъно от първото тримесечие на 2021 г.
От десетте пазара, които индексът следи, най-силен ръст е отчетен в Сингапур, където наемите са нараснали с 31,5% през последните 12 месеца и с 6,4% само през последното тримесечие. Следва Лондон с ръст на наемите от 16,9% в годината до март. Сидни, Торонто и Ню Йорк също имат двуцифрен растеж.
Оукланд и Хонконг записват годишен спад, въпреки че наемите и в двата града са нараснали през последните 3-месечни и 6-месечни периоди.

Силният ръст на наемите след пандемията е движен от ограниченото предлагане, тъй като строителството беше нарушено по време на блокадите, а силното търсене на жилища за продажба изчерпа наличностите на пазара. Търсенето нарасна и след като служителите се върнаха в градовете с повторното отваряне на икономиките.
Данните на Knight Frank сочат, че наемите в Сингапур са нараснали във всички пазарни сегменти, а катализаторът е бил повторното отваряне на границите от края на 2022 г., което доведе до завръщане на чуждестранните служители в града. Освен това няколкото поредни повишения на гербовия налог, който достигна 60% за някои чуждестранни купувачи, увеличават разходите за покупки на имоти, затова много от тях сега разчитат на имоти под наем.
По-силното строителство в Сингапур с над 2000 луксозни имота, които се очаква да излязат на пазара през 2023 г., може да смекчи натиска върху наемите до края на годината в града.
Макар че Хонконг е на последно място по годишен ръст, луксозният пазар там се съживява през последните месеци с ръст от 1,9% през първото тримесечие. Търсенето на наеми е нараснало, тъй като повече чужденци са се върнали в града с пълното повторно отваряне на границата в началото на януари 2023 г.
Правителството на Хонконг започна програма за привличане на таланти през декември за привличане на хора с високи доходи и чуждестранни студенти от водещи университети. В края на март правителството е предоставило одобрение на около 12 000 кандидати и се очаква това да подкрепи още наемния пазар в краткосрочен план. Според Knight Frank наемите в Хонконг ще нараснат с до 5% през 2023 г. Безплатен туризъм: Едно от най-богатите места подарява 500 000 самолетни билета

Силният ръст на наемите на пазари като Сидни, Ню Йорк и Лондон говори за хроничен недостиг на съществуващи имоти под наем и на ниски обеми на новото строителство. Луксозният пазар в Ню Йорк отчита рекордни наеми в Манхатън и Бруклин, а в очакване на най-оживения сезон на наемите наемателите са изправени пред ограничени варианти и по-високи разходи на конкурентен пазар.
Силният ръст на наемите на много пазари позволява правителствата да предприемат действия за защита на наемателите от по-високите разходи. Но аргументите срещу таваните на наемите – че те нарушават пазарите, отслабват стимулите за инвестиране в новопостроени жилища и влошават още повече и без това лошото положение, изглежда се налагат. През май опозиционната Лейбъристка партия във Великобритания изглежда отхвърли тази политика.
Правителствата все повече насърчават инвестициите в сектора на жилищата за отдаване под наем като решение за намаляване на бързия ръст на наемите. Консултантската компания прогнозира, че секторът за отдаване под наем ще се превърне в най-големия имотен сектор за инвеститорите в идните 10 години.
„Въпреки забавянето на темпа на растеж цените на наемите достигат нови рекорди, тъй като служителите се връщат в градските икономики. Тъй като обемите на жилищното строителство остават ниски заради недостиг на материали и високи разходи за строителство, наемите се очаква да продължат да растат много над тенденцията за 2023 г. Ключовият въпрос за инвеститорите е как правителствата ще реагират на по-високите наемни цени. Засега таваните върху наемите не се обсъждат на повечето пазари, а фокусът на политиката се променя, за да насърчи ръст на новите жилища за отдаване под наем“, заяви Лиъм Бейли, ръководител на глобалните анализи в Knight Frank.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
В коя европейска столица наемът на жилище е 2 пъти по-висок от минималната заплата?
Луксозните имоти: Колко струва най-скъпата къща в Дубай?

Мечта ли е собственото жилище? Все повече хора в Европа живеят под наем
За 12 години: Наемите в ЕС са скочили с 18%, а цените на имотите с близо 50%

Климатичните промени разкриват нови хоризонти на круизните кораби в Аляска

Заради климатичните промени ледът в Арктическия океан се отдръпва и дава път към доскоро трудно достъпни дестинации. Това, заедно с планове за изграждане на ново пристанище за 600 млн. долара, прави привлекателно за круизните кораби и градчето Ноум в Аляска, пише АР.
Доскоро в основаното през 1898 г. заради златотърсаческата треска градче трудно пристигаха луксозни лайнери. През 2016 г. например подобен кораб с над 1000 пасажели пусна котва в открито море, а желаещите да посетят градчето с около 3500 души население бяха превозвани към брега с лодки. Сега това ще се промени с разширяването на пристанището, но проблемът не се решава напълно – доковете няма да могат да поемат всички кораби.
Разширяването на пристанището не се прави само заради големите круизни кораби, но и за тези, които доставят стоки за живеещите в региона и за военните кораби, патрулиращи в близост до границите с Китай и Русия.

Коренното население в региона е доволно от плановете за разширяването на пристанището, които ще се случат най-рано в края на това десетилетие, допълва още АР. Това ще означава повече посетители, които да се запознаят с местния начин на живот и култура.
По данни на властите пасажерите от круизните кораби харчат по средно 100 долара на ден в Ноум. Целта е броят на посетителите да нарасне и да прекарат повече време в града. Местните могат да предложат интересни преживявания, включително и почерпка в 123-годишна кръчма в града, известен и със състезанията с кучешки впрягове в миналото.
Тази зима Ноум отбеляза шестата най-топла зима в историята си, а круизните компании – един от най-натоварените си сезони в Берингово море.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Оставаме без алкохол заради климатичните промени
Как изменението на климата застрашава българското розово масло?
Русия развива нов морски маршрут за доставките си