Нетният дълг на британския публичен сектор премина 100% от брутния вътрешен продукт през месец май, след като поемането на нови задължения е било по-високо от очакваното, става ясно от данните на Националната статистическа служба на Великобритания.
Нетният дълг на публичния сектор, изключващ този на банките под държавен контрол, достигна 2.567 трилиона британски лири (3.28 трилиона щатски долара), което се равнява на 100.1% от БВП на страната, предава Reuters.
Нетният дълг на Великобритания, която е шестата най-голяма икономика в света, след като бе задмината от Индия, преминава границата от 100% спрямо БВП за първи път от 1961 година насам. Трябва да се отбележи, че дългът премина тази граница за кратко по време на COVID пандемията, но след ревизия на данните, нивото бе понижено.
Според данните на британската статистическа служба, поемането на нов дълг от държавата възлиза на 20.045 млрд. паунда през месец май.
Според анкета на Reuters сред икономисти, тегленето на нови държавни заеми, без да се включват банките под държавен контрол, се очакваше да достигне 19.5 млрд. паунда през разглеждания месец, но официалните данни показват по-висока сума от прогнозираната.
Базисната инфлация във Великобритания през май достигна най-високото си ниво от 1992 година
Дългът на подсектор „Централно управление“ възлиза на 37.8 млрд. лева към края на април
Германия иска по-строги правила за намаляване на дълга на страните членки с по-големи задължения
Държавният дълг нараства двойно до 2025 година, прогнозира финансовото министерство
Стандартът на живот в третата най-голяма икономика в света продължава да пада