Кредитите на домакинствата у нас нараснаха до близо 35 млрд. лева

Кредитите на домакинствата у нас нарастват с 14.3% на годишна база, достигайки до общо 34.920 млрд. лева към края на месец май тази година, сочат данните на Българската народна банка. Така, за последните 12 месеца, обемът на отпуснатите и изплащани заеми у нас се увеличи с приблизително 4.3 млрд. лева. За сравнение, през май миналата година кредити на домакинствата у нас достигаха 30.5 млрд. лева.
Настоящата сума на кредити на домакинствата (и НТООД) се равнява на 19.8% от брутния вътрешен продукт на България.
Най-големият двигател на растежа на кредитите за домакинствата са ипотечните заеми. Към края на май те нарастват със 17.8% на годишна база до общо 17.521 млрд. лева. Преди година общият обем възлизаше на 14.8 млрд. лева или с приблизително 2.6 млрд. лева по-малко спрямо настоящото ниво. Темпът на растеж на жилищните кредити се увеличава спрямо преходния месец април, когато увеличението бе 17.6% на годишна база.
Лихвите по жилищните кредити паднаха до 6-месечно дъно
Потребителските кредити нарастват с 11.6% на годишна база до общо 15.7 млрд. лева към края на месец май тази година. Темпът на растеж се забавя минимално спрямо преходния месец, когато годишното увеличение бе 11.7%. Преди 12 месеца, обемът на потребителските кредити достигаше 14.1 млрд. лева или приблизително с 1.6 млрд. лева по-малко спрямо настоящото равнище.
На годишна база другите кредити (включват се и средствата, отпуснати на сдруженията на собствениците по Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради) нарастват с 5.6% (6.6% годишно повишение през април 2023 г.), като достигат 393.8 млн. лева.
Жилищните кредити у нас достигнаха близо 17.3 млрд. лева
Кредитите за Работодатели и самонаети лица се увеличават с 8.7% на годишна база през май 2023 г. (10.7% годишно повишение през април 2023 г.) и в края на месеца са 424 млн. лева.
Кредитите за нефинансови предприятия нарастват с 8.3% на годишна база през май 2023 г. (7.9% годишно повишение през април 2023 г.) и в края на месеца достигат 42.063 млрд. лв. (23.8% от БВП).
В края на май 2023 г. кредитите за неправителствения сектор са 83.579 млрд. лв. (47.3% от БВП) при 82.866 млрд. лв. към април 2023 г.(46.9% от БВП). През май 2023 г. те се увеличават на годишна база с 12.1% (11.9% годишно повишение през април 2023 година).
Изменението в размера на кредитите за неправителствения сектор е повлияно и от нетните продажби на кредити от Други парично-финансови институции (Други ПФИ), чиито обем за последните дванадесет месеца е 149.2 млн. лева.
На годишна база продадените кредити от Други ПФИ са 149.2 млн. лв. (в т. ч. 3.3 млн. лв. през май 2023 г.) като за последните дванадесет месеца няма обратно изкупени кредити.
Лихвите по кредити и депозити у нас са едни от най-ниските в ЕС
Растежът в кредитирането у нас се случва на фона на предупрежденията на Българската народна банка, че има възможност за ръст на необслужваните кредити и разходите за обезценки в резултат на затягането на паричната политика в еврозоната и влошаването на икономическите перспективи, стана ясно от съобщение на регулатора за нивото на антицикличния капиталов буфер у нас.
Соред БНБ кредитните институции трябва да приолагат по-консервативен подход, като Централната банка вече предприе действия по увеличаване на минимланите задължителни резерви на банките, което може да се приеме като форма на затягане на паричната политика. България се намира в условията на валутен борд, което означава, че не води собствена парична политика в класическия смисъл на думата, а е зависима от паричната политика водена от Европейската централна банка.
*Домакинства и НТООД (Нетърговски организации, обслужващи домакинствата);
БНБ: Тенденцията на повишение на лихвите ще повлияе върху финансовото състояние на кредитополучателите
Рекордното нарастване на жилищните кредити продължава и през 2023 година
Печалбата на банковата система надхвърли 1 млрд. лева за първите четири месеца на годината
БНБ увеличава задължителните минимални резерви на банките