Експерти: Свидетели сме на дясна радикализация, повишена е активността на терористичните организации

Свидетели сме на дясна радикализация, повишена е активността на терористичните организации. Това съобщиха полк. доц. д-р Петър Маринов, д-р Лъчезар …

Франция ще изисква „дигитално пълнолетие“ за потребители на социалните мрежи

Франция налага задължително родителско съгласие за социалните мрежи, предаде Франс прес и БТА. Мярката се съдържа в законопроект, който вчера беше приет единодушно в долната камара на парламента – Националното събрание, а днес – да бъде одобрена и от Сената.
Тя задължава социалните мрежи, като TikTok, Snapchat или Instagram, да проверяват възрастта на техните потребители и когато се окаже, че някой от тях е под 15 г., да изискват родителско съгласие да ползва социалната платформа.
Датата за влизане в сила на нормативния акт обаче не е ясна, защото това зависи и от мнението на ЕК. Тя трябва да се произнесе дали е в съответствие с европейското право.
Социалните мрежи ще имат 1 година, за да се подчинят на разпоредбите, когато става дума за нови техни абонати и 2 години за вече съществуващи акаунти. Техническите детайли са все още обект на дискусии.

Така нареченото „дигитално пълнолетие“, фиксирано на 15 години, за което се говори в текста, не е новост във Франция. То беше въведено в страната през 2018 г. чрез прилагане на европейски нормативен акт. Но този праг касаеше досега до голяма степен възрастта, под която, е нужно родителско съгласие, за обработка на личните данни на непълнолетно лице.
На теория социалните мрежи във Франция не могат да приемат абонати под 13 г. Но на практика това не се спазва. Средно в тях подрастващите се регистрират за първи път на около 8,5 г. А над половината от групата 10-14 г. са вече в тези мрежи, сочат данни на Националната комисия за дигитализация и свободи.
Когато новите разпоредби влязат сила за социалните мрежи, тези от тях, които не ги спазват, ще получат глоба, възлизаща на до 1% от световния им оборот.
Новите мерки позволяват и попечител на дете под 15 г. да може да дава нужното съгласие и налага на мрежите да активират механизъм за контрол на времето на използването им от непълнолетните.
По време на дебатите за новия нормативен акт в пленарната зала бяха изброени рисковете пред подрастващите, произтичащи от социалните мрежи, сред които порнографията, онлайн тормоза, пристрастяващите методи за привличане на вниманието и налагането на недостижими стандарти за красота.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Според разследвания: Instagram насърчава педофилията
80% от времето на българските деца минава в интернет

Световната банка отпуска 1 млрд. долара на Турция за възстановяване след земетресенията

Световната банка одобри финансиране в размер на 1 млрд. долара за Турция за възстановяване на засегнатите райони от унищожителните земетресения на 6 февруари, предаде турската телевизия НТВ.
Проектът „Възстановяване и реконструкция на Турция след земетресенията“ цели да подпомогне възстановяването на здравните услуги, възстановяване на повредената и разрушена общинска инфраструктура, изграждане на жилища в селските райони, гласи изявление на Световната банка.

Умберто Лопес, директор на Световната банка за Турция, заяви, че банката е с Турция още от деня на земетресенията, като споделя своя опит в областта на управлението на риска от бедствия и възстановяването след тях.
„Ние осъзнаваме, че продължаващите усилия след това огромно бедствие ще отнемат няколко години и ще изискват значителни ресурси. Ще подкрепяме Турция по този път и ще помагаме за възстановяването на засегнатите райони“, посочи Лопес.
В изявлението на Световната банка се уточнява, че е одобрено финансиране в размер на 1 млрд. долара по проекта за възстановяване и реконструкция след земетресението в Турция, което го прави най-големият единичен финансов пакет, който Световната банка някога е предоставяла на Турция.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
На колко се оценяват щетите от земетресенията в Турция?
Земетресението в Турция ще струва поне 84 милиарда долара

ООН търси 1 млрд. долара за пострадалите в Турция след земетресението

Финансират обучения за дигитални умения на 200 000 безработни и заети

По Националния план за възстановяване и устойчивост Министерството на труда и социалната политика реализира проект за 194 млн. евро, според който до средата на 2024 г. ще бъдат обучени 200 000 безработни и заети за придобиване на базово или средно равнище на дигитални умения. Това заяви министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова на конференция „Качествени работни места и как да ги създадем“.
Форумът е организиран от EURACTIV България и Eurofound – Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд, предава БТА.
„Целта е до средата на 2026 г. обучените в дигитални умения да бъдат около 500 000 души. На 100 000 души ще бъде предоставена възможност да сертифицират безплатно дигиталните си умения, придобити чрез неформално обучение и самостоятелно учене“, добави тя.
На фона на сигналите на бизнеса в България за критично ниското ниво на дигитални умения на българите и драматичното разминаване с нуждите на трудовия пазар служебното правителство одобри през март възможност за финансиране на цифрови и други ключови компетенции. Така за първи път се финансират обучения за придобиване на определено ниво на цифрова компетентност.

„България е заложила 1,6 млрд. евро по НПВУ за действия, свързани със цифровия преход“, посочи Шалапатова. По думите ѝ общият ресурс на МТСП за мерки за повишаване на качеството на работната сила е 1 млрд. лв.
Над половината от работодателите в България (53%) търсят работна ръка с напреднало ниво на основните дигитални компетенции, а 14% изискват високо специализирано ниво. 31% биха приели работници със средно ниво на основните дигитални компетенции, а едва 2% – с основно ниво, според резултати от проучване по проект на Българската стопанска камара, Министерството на труда и социалната политика и Конфедерацията на независимите синдикати в България.
Проучването показа сериозни дефицити в дигиталните умения. Само 19% от участниците в изследването покриват изискваното ниво на дигитална компетентност за заеманата от тях ключова длъжност. Анализът на реално притежаваните дигитални умения показва, че нивата на предлаганите общи и специфични умения са по-ниски от търсените с една или две степени. Това се наблюдава най-вече при общите умения, докато при специфичните разликите са по-малки.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Дават стотици хиляди левове на български компании за развитие на изкуствения интелект
Удължават срока за кандидатстване за енергийно обновяване на търговски обекти
Български предприятия могат да кандидатстват за 1.2 млрд. евро от Европейския фонд за отбрана

Вечерен виц: Младеж постъпил на работа

Младеж, завършил университет и постъпил на работа във фирма. На втория ден шефът го извикал и попитал:
– Ти силен програмист ли си?
– Как да ви кажа?
– Е силен ли си?
– В общи линии, да.
– Тогава ще се заемеш с преместването на компютрите.

Въвеждат промени в изпитите за кандидат-шофьори

От началото на следващата седмица се въвеждат промени в теоретичния изпит за кандидат-водачите. Това обяви транспортният министър Георги Гвоздейков.
Новото в теоретичната част на изпитите са интерактивни видеоклипове, които ще показват реални ситуации на пътя. На бъдещите шофьори ще бъдат задавани въпроси, свързани с видеата. С тях ще се оценява умението на бъдещите шофьори да предвиждат опасностите на пътя и бързата им преценка в конкретни ситуации.

Предвиждат се и промени в практическия формат на изпита. В момента се подготвя въвеждането на нова система, която електронно и на случаен принцип ще определя маршрута на всеки практически изпит непосредствено преди началото му.
Целта на промените е постигане на по-голяма обективност при оценяване на кандидат-шофьорите и ограничаване на субективния фактор.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
България втора по поскъпване на шофьорските курсове в ЕС
Отлагат важна промяна, която пречи да се купува шофьорска книжка
Рязко поскъпване на шофьорските курсове