Докато Китай агресивно се опитва да пропука господстващото положение на долара чрез своята национална валута юан, централни банки по света всъщност поглеждат към еврото като предпочитан резервен актив в краткосрочен план. Това сочи проучване на базираният в Лондон мозъчен тръст Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF).
Според проучването, нетно 14% от централните банки планират да увеличат наличностите си в евро през следващите две години, тъй като то е с най-високо ниво на търсене сред валутите.
Това бележи голяма промяна в сравнение с 2021 г. и 2022 г., когато нямаше нетно нарастване на търсенето на еврото.
„Изглежда, че повишаването на лихвените проценти в Европа прави активите с фиксиран доход там по-привлекателни“, се казва в доклада на OMFIF, цитиран от businessinsider.com.
Същевременно нетнo 10% от централните банки очакват да увеличат притежаваните юани през следващите две години, а нетно 6% планират да увеличат резервите си в долари.
В дългосрочен план обаче перспективите изглеждат различни.
Водени от латиноамериканските и европейските централни банки, нетно 6% от централните банки планират да намалят доларовите си запаси през следващите 10 години.
OMFIF прогнозира, че делъта на валутните резерви в долари по света ще намалее от 58% до 54% през това десетилетие, като все пак доларът ще остане доминиращата резервна валута.
Също така през следващите 10 години нетно 9% от централните банки посочват планове за увеличаване на резервните активи в евро, което предполага, че валутата може да играе ключова роля в бъдещата диверсификация, отбелязват от OMFIF.
Идва ли краят на щатския долар като световна резервна валута?
А над 30% от централните банки на нетна база очакват да увеличат експозицията си към юана през този период, като според оценките на OMFIF делът на китайската валута в световните резерви ще нарасне от 3% на 6% до 2033 година.
„Близо 40% от централните банки планират да увеличат притежаваните от тях юани през следващите 10 години – има по-голямо търсене, отколкото за която и да е друга валута“, се казва в доклада.
„Респондентите посочват диверсификацията и нарастващата роля на Китай в световната икономика като основен мотив за инвестиране в юани. Увеличаването на юана в резервите е вероятно, но то ще бъде постепенно.“
Източник: businessinsider.com
Защо дори Китай не иска юанът да измести долара като световна резервна валута?
Валутния резерв на Русия вече ще бъде в юани
Има ли алтернатива доларът като световна валута?
Юанът изпревари долара за първи път в трансграничните разплащания на Китай