Meta стартира нова дигитална кампания „Факти на фокус“ в България и в още няколко други държави от Централна и Източна Европа. „Факти на фокус“ е образователна инициатива, създадена съвместно с местни артисти, която има за цел да помогне на хората да разпознават дезинформация.
Тя включва колекция от произведения на изкуството, създадени от местни художници и творци, предназначена да помогне на хората да разпознават и да реагират на дезинформация.
Meta си партнира с художници и графични дизайнери, като Вяра Бояджиева, Точка Илиева, Борислава Караджова, Радослав Кузманов (Epic Bath Guy) и др., за да може чрез изкуството им да помогне на хората да разпознават какво четат, на какво да се доверяват и какво да споделят – и онлайн, и офлайн.
Като част от инициативата артистите бяха предизвикани да използват своята креативност и творчески стил, за да споделят съвети в Instagram профилите си, с които да напомнят на хората, че винаги трябва да проверяват източниците на информация, да внимават за очевидни правописни или други вид грешки, да се уверят, че линковете са правилни и да проверяват визуалното съдържание за признаци на манипулация и обработка.
Какво прави Meta за борба с дезинформацията в България?
Meta отстранява дезинформацията, когато има вероятност да причини непосредствена вреда или насилие. За целта работи с независими експерти за проверка на фактите, за да изобличи всички неверни твърдения и да ги избута по-надолу във фийда, така че да ги видят по-малко хора.
Програмата на Meta за проверка на фактите от трети страни е най-голямата от всички платформи и наскоро разшири капацитета си за проверка на фактите в Централна и Източна Европа в сътрудничество с над 20 партньорски компании за проверка на факти в региона. В България Meta си партнира с AFP.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
България е най-уязвимата към дезинформация страна в ЕС
ЕК постави специални изисквания за социалните мрежи на Стария континент