Световната икономика продължава да се възстановява от пандемията и руската инвазия в Украйна. Това се казва в обновената прогноза на Международния валутен фонд за перспективите пред световната икономика, представена от главния икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.
Ковид кризата официално е зад гърба ни, а проблемите с доставките се върнаха на предпандемичните си нива. Икономическата активност през първата четвърт на годината се засилва, въпреки предизвикателствата, набюдава се и изненадващо силен пазар на труда.
Кристалина Георгиева със сериозно предупреждение за криптовалутите
Цените на енергията и храните спаднаха, позволявайки глобалната инфлация да намалява по-бързо от очакваното. А финансовата нестабилност, породена от банковите сътресения през март, бе преодоляна, благодарение на своевременната намеса на американските и швейцарските власти, се казва в изявлението на МВФ.
Но, от Фонда посочват, че все още е рано да се празнува.
Според базовата им прогноза , растежът ще се забави от миналогодишните 3.5% до 3% през тази и следващата година, което е с 0.2% повишение от априлската прогноза.
Увеличението на БВП на развитите икономики ще намалее от 2,7 на сто през миналата година до 1,5 на сто през настоящата година, което все пак е с 0,2 на сто нагоре спрямо оценките от април. За 2024 г. МВФ предвижда развитите икономики да се разширят с 1,4 на сто.
Икономиката на еврозоната, която все още изпитва негативните ефекти от миналогодишния рязък скок на цените на газа, причинен от войната в Украйна, е на път рязко да се забави, предупреждават експертите на Фонда.
Растежът на нововъзникващите и развиващите се икономики в Европа, където попада и България, се очаква да нарасне до 1,8 процента през 2023 г. Това е с 0,6 процентни пункта над заложената през април прогноза на МВФ. За идната 2024 г. растежът е оценен на 2,2 на сто, което обаче е с 0,3 процентни пункта под пролетните оценки на Фонда.
Инфлацията
Глобалната инфлация пък се предвижда да спадне от 8.7% миналата година до 6.8% тази година и 5.2% през 2024 г., което е с 0.2% по-малко от предишната прогноза.
Надяваме се, че с оттеглянето на инфлацията сме навлезли в последния етап на инфлационния цикъл, започнал през 2021 г. Но надеждата не е политика и намаляването на инфлацията може да се окаже доста трудна задача, посочват от МВФ.
„Рисковете за инфлацията сега са по-балансирани и е по-малко вероятно повечето големи икономики да се нуждаят от допълнителни прекомерни увеличения на основните лихвени проценти. Лихвените проценти вече достигнаха своя връх в някои латиноамерикански икономики. И все пак е от решаващо значение да се избягва преждевременното намаляване на лихвените проценти, т.е. докато базисната инфлация не покаже ясни и устойчиви признаци на охлаждане. Все още не сме стигнали дотам. През цялото време централните банки трябва да продължат да наблюдават финансовата система и да са готови да използват другите си инструменти за поддържане на финансовата стабилност“, се казва още в актуализираната прогноза на МВФ.