Дните на френските и италианските вина може да са преброени в Русия след решението на Москва да повиши митата върху вноса от т.нар. „неприятелски“ държави с обещанието, че местните производители ще могат да запълнят празнините, предава Reuters.
Руският внос от страни, наложили санкции срещу Москва заради войната в Украйна, намаля сериозно през 2022 г., а цената на вносния алкохол отбеляза значителен ръст.
Някои западни производители спряха да продават на Русия, но Москва намира заобиколни начини да поддържа притока на стоки, включително схема за сив внос, и много чуждестранни стоки остават по рафтовете на магазините.
Митата върху „неприятелски“ внос на вина ще бъдат увеличени до 20% спрямо 12,5%, обяви правителството, като очерта мерки на премиера Михаил Мишустин.
Руските производители увеличават производството си, а потребителите все повече избират руско вино, допълни правителството. „Местното производство и вносът от приятелски държави ще задоволят напълно местното търсене“, счита то.
Вносът на вино от Чили е нараснал с 9% от спрямо 2022 г., а вносът на вино от Армения е нараснал със 161%, обяви правителството и допълни, че има перспективи за значително увеличаване на вноса на южноафриканско вино.
Русия планира също да забрани вноса на крайни морски продукти.
„Спирането на вноса от ЕС, САЩ и Норвегия ще освободи конкретни пазарни ниши, които да бъдат запълнени от местни производители“, обяви правителството.
Според съобщението Русия ще увеличи и вносните мита върху чистия глицерин, използван в храните, продуктите за лична грижа и фармацевтичната индустрия, от 5% на 35%, за да засили конкурентоспособността на местни фирми. Вносно мито от 50% ще бъде наложено на шперплата.
Възстановяването на вноса тази година отслабва рублата, която потъна този месец до най-ниското си ниво от над 15 месеца. Заедно със силното търсене на потребителите това накара Руската централна банка да повиши лихвите със 100 базисни пункта до 8,5% миналата седмица.
Във вторник централната банка обяви, че вносът през второто тримесечие е нараснал с 35% на годишна база, като спадът на вноса от ЕС е бил напълно компенсиран от ръста на вносните стоки от другаде. Доставките от Китай са нараснали със 7%, а Турция също е разширила износа си към Русия.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Индия – „ябълката на раздора“ за запаните санкции. Кои са най-големите ѝ износители?
Кои страни се оказаха големите печеливши от руската изолация?
Русия изпадна от Топ 6 на вносителите на петрол в ЕС