Военният преврат в Нигер поражда опасения в Европа и особено във Франция, относно потенциалното му въздействие върху вноса на уран за захранване на ядрени централи.
Нигер покрива 15% от нуждите на Франция от уран и представлява една пета от общия внос на уран в ЕС. „Орано“, френският държавен производител на ядрено гориво, продължава дейността си в Нигер и наблюдава ситуацията, каза говорител на компанията в изявление, изпратено по имейл до „Политико“, подчертава че „нашият приоритет е да поддържаме безопасността на нашите служители в страната“.
Енергийните експерти побързаха да подчертаят, че напрежението няма да има незабавно въздействие върху нуждите на Франция от уран, тъй като добивът продължава и ако спре, съществуващите запаси могат да покрият приблизително две години, пише изданието.
Още: Започна процедурата за лицензиране на американско ядрено гориво за V-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“
Но превратът в Нигер може да бъде предизвикателство за нуждите на Европа от уран в дългосрочен план. Това идва в момент когато континентът се опитва постепенно да премахне зависимостта си от Русия, друг водещ доставчик на уран, използван в европейските ядрени централи.
Напрежението в Нигер може допълнително да обезкуражи ЕС да приеме санкции срещу Русия в ядрения сектор, според Фук-Вин Нгуен, енергиен експерт в института Жак Делор в Париж.
През 2021 г. Нигер беше най-големият доставчик на уран за ЕС, следван от Казахстан и Русия, според Агенцията за доставки на Европейската общност за атомна енергия.
Още: Корупция от най-високо ниво видяха политици в споразумението за алтернативно гориво за АЕЦ Козлодуй
„Това може да има последствия на ниво ЕС. Уранът – и ядрената енергия като цяло – все още не са обект на санкции. Ако ситуацията в Нигер се влоши, това със сигурност ще усложни приемането на санкции за руския уран в краткосрочен план“, казват от Агенцията.
Междувременно лидерите на преврата обвиниха Франция в понеделник, че планира стачки, за да се опита да освободи президента Мохамед Базум, който в момента е задържан. Френският президент Еманюел Макрон заяви в неделя, че Франция „няма да толерира никакви атаки срещу Франция и нейните интереси“.
Orano обяви по-рано тази година, че работи с правителството на Нигер за проучване на нов добив на уран в северния регион на страната Арлит.
Говорител на френското министерство на енергетиката отказа коментар по темата.