Изключение в закона: Хотелиерите искат да плащат в брой на чуждестранните сезонни работници

Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация настоява в писмо до финансовия министър Асен Василев да бъде прието изключение в Закона за ограничаване на плащанията в брой, така че на чуждестранните сезонни работници в туризма, които работят в хотели и ресторанти да може да се плаща в брой вместо само по банков път, обявха от БХРА. Към момента подобно изключение е в сила за сезонните селскостопански работници.
„Със Закона за държавния бюджет на Република България (обн. ДВ, бр. 66 от 2023г.) е изменен Закона за ограничаване на плащанията в брой, като измененията на последния влизат в сила от 1 септември 2023 г. Съгласно чл.3, ал.1, т.3 от изменения закон плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда, изплащани от работодатели със 100 или повече наети лица. Неоправдано изключенията по чл. 3, ал.1, т.3 се отнасят само до лицата, с които е сключен трудов договор за краткотрайна сезонна селскостопанска работа. Същите следва да обхванат и чуждестранните лица с трудова заетост в сферата на хотелиерството и ресторантьорството“, смятат от БХРА.
От Асоциацията подчертават, че приемането на такова решение за промяна на закона не отчита техническото затруднение и допълнителната тежест върху хотелиерския бранш, който през 2023 г. се опитва да преодолее негативните последици от пандемията и от войната в Украйна.

В подписаното от председателя на БХРА Георги Щерев писмо се припомня, че все повече хотелиери разчитат на наемане на сезонен персонал от страни извън ЕС заради липсата на работна ръка у нас. Затова се наемат служители от Украйна, Киргизстан, Армения, Молдова, Турция, Непал, Шри Ланка и т.н. с регистрирана сезонна заетост в Агенция по заетостта и 3-месечни работни визи
„За откриване на банкова сметка, съответното чуждестранно лице следва да посети банков клон, да подпише набор от документи и да изчака, за да получи карта, с която да има достъп до средствата по банковата си сметка. На практика банковите офиси по Черноморието са претоварени (а в някои курортни комплекси няма такива) и не могат да посрещнат огромния брой чуждестранни лица, които искат да си открият сметки. Част от тези чуждестранни лица, които не работят директно с гости на хотелите, не владеят друг език, освен майчин, заради което няма как да подпишат бланка на български или английски език, което налага спешно да се изготвят бланки на съответните езици или да се осигури преводач. Времето за издаване на карта за достъп до банковите им сметки е 20 дни. Ако лицето си заминава в началото на септември, когато изтича 3-месечната му работна виза, ще има преведена заплата, но няма да има карта и физическа възможност да си изтегли заплатата“, гласи още писмото.
Проблем според БХРА има и със закриването на банковите сметки, тъй като обикновено хората работят до последния ден от работната си виза и нямат физическа възможност да отидат до банков клон, за да закрият сметката и да изтеглят наличността по нея, особено когато заминават в неработен ден. При завръщане през следваща година, се оказва, че имат натрупани банкови такси, които също са причина за отлив на чуждестранни работници.

Решението пред бизнеса, който цели да осигури работна ръка, е да не използва ефективно чуждестранния персонал за краткото време на работната му виза, а да осигури в началото и в края на пребиваването му по няколко дни (логистика до банкови офиси, преводач и т.н.), за да успее да открие и закрие банковите си сметки, в допълнение към дните необходими за въвеждането му в работния процес и запознаване със съответни хотелски стандарти, отбелязват от БХРА.
„Гореописаните технически формалности, които не са били взети в предвид при решението за изменение на Закона за ограничаване на плащанията в брой, ще имат негативен ефект върху чуждестранните служители с 3-месечни работни визи при избора им за държава, в която да работят. Отделно от това създава утежнение и неефективност за хотелския бранш“, подчертават БХРА.
Затова и от БХРА настояват да се разгледа възможността за изключване на чуждестранните работници с регистрирана сезонна работа от изменението.
На 27 юли депутатите гласуваха на второ четене текстове от законопроекта за държавния бюджет за 2023 г. за промени в Закона за платежните услуги и системи и беше прието от 1 септември да не се плащат такси за обслужване и теглене от базова сметка, където постъпват трудови възнаграждения. Предложението беше свързано с изискването в новоприетия Закон за държавния бюджет за 2023 г. заплатите в предприятия с над 100 души да се изплащат само по банков път. Малко преди това от Асоциацията на банките в България обявиха, че банките работят активно и имат готовност да въведат в кратък срок освобождаване от такси за услуги по използване на сметка с параметри, сходни на регламентираната в чл. 118 – 121 на Закона за платежните услуги и платежните системи платежна сметка за основни операции за хора, получаващи по банков път трудови възнаграждения в размер на минималната работна заплата.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Окончателно: Големите фирми в България ще плащат заплатите само по банков път
Край на таксите: Банки предлагат по-леки условия за работещите на минимална заплата
Плащат заплатите само по банков път във фирми с над 50 души персонал, за ресторантьорите мярката важи без ограничение