Икономиката на еврозоната се свива с най-бърз темп от три години насам

Икономиката на еврозоната се свива с най-бързия си темп от три години насам, докато резкият спад в производството започва да се разпространява и в сферата на услугите. Това се посочва в проучването на S&P Global за индекса purchasing managers’ index (PMI).  Той спадна до 47 през август от 48,6 през юли. Стойност под 50 означава свиване.
Цифрата е най-ниската от ноември 2020 г. насам, когато светът беше тласнат към икономически осакатяващо спиране на работата заради пандемията от Ковид.
„Вземането предвид на данните за PMI в нашата сегашна прогноза за БВП ни води до заключението, че еврозоната ще се свие с 0,2% през третото тримесечие“, каза Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Хамбургската търговска банка.
Още: Кога ще се усети ефектът от повишаването на лихвите в еврозоната?
Данните показаха, че секторът на услугите в еврозоната е изпаднал в спад през август, отчитайки първото свиване на активността от декември миналата година насам, пише БГНЕС.
Спадове при най-големите икономики
Неволите на еврозоната бяха подсилени от спадовете в най-големите икономики на Европейския съюз – Франция и Германия.
„В производствения сектор германските фирми намаляват производството си с много по-бърз темп от френските. Това само ще подхрани дискусията, че Германия е болният човек на Европа“, каза де ла Рубия.
„Неубедителната“ икономика на Германия вероятно отново ще стагнира през третото тримесечие, заяви централната банка Бундесбанк в понеделник, тъй като Международният валутен фонд прогнозира, че тя ще бъде единствената голяма развита икономика, която ще се свие през 2023 г.
Още: Кристалина Георгиева каза докога инфлацията в Европа ще се задържи висока
Тежките данни за PMI идват в момент, когато Европейската централна банка (ЕЦБ) ще реши следващия месец дали да продължи да повишава лихвените проценти в надпреварата за укротяване на растящата инфлация.
Де ла Рубия заяви, че „ЕЦБ може да бъде по-склонна да преустанови цикъла на повишаване на лихвите през септември“ след последните данни.
Инфлацията в еврозоната остава висока – 5,3% през юли, което е доста над целта на ЕЦБ от два процента, защото основният ценови натиск се запазва.
„Икономиката се охлажда значително, но ястребите в Управителния съвет на ЕЦБ ще се изкушат да настояват за още едно повишение, защото натискът върху заплатите се превръща в повишен инфлационен натиск при услугите“, заяви старши икономистът на ING за еврозоната Берт Колийн.