Ново увеличение на таксите предприемат част от банките у нас. Ръстът при някои услуги е повече от двоен, алармират потребители.
Още: За пореден път: Банките вдигат таксите на някои от най-използваните си услуги
Използването на банкови услуги отдавна е неразделна част от ежедневието ни – за получаване на възнаграждения, пазаруване, спестявания или изпращане на пари на близки. Заедно с това обаче, идват и такси, тарифи и комисионни, които могат да ни изненадат неприятно в края на месеца. От миналия месец част от банките в България отново предвиждат увеличение на банковите услуги – най-вече за касовите операции.
Това се случва на фона на въведените от началото на месеца сметки за основни операции, които са без такси и комисионни.
Още: Банки у нас предлагат облекчени условия за работещите на минимална заплата
Преди дни банкерът Левон Хампарцумян предупреди, че това ще струва административни усилия и пари. „Тези разходи трябва да бъдат покрити и те ще бъдат покрити отново от по-платежоспособните клиенти на банката. Разходите по това нещо ще представляват, парадоксално, допълнителен данък върху банките. Да ги накараш да правят нещо безплатно – означава нов вид данък, облагане“, твърди банкерът.
Според експерта Деян Василев има натиск към дигитализация на банковите услуги, а стремежът на финансовите институции е към все по-малко използване на човешки ресурс, заради високите заплати, както и на все по-рядкото използване на пари в брой.
Ръстът на таксите не е провокиран от срив в печалбите, категорични са експертите. Печалбата на банките към края на месец юли е рекордните над 2 млрд. лв, а до края на годината може да достигне 3 млрд. лв., каза пред БНТ финансовият консултант Стойне Василев.