Цените на петрола продължават да вървят във възходяща посока, като по време на днешната търговия нараснаха до нов 10-месечен връх.
Това се случва на фона на обявлението на Китай, че намалява задължителните резерви на банките, за да стимулира икономическото възстановяване, предава Reuters, цитирана от БТА. Пазарите залагат и на очакванията, че лихвените проценти на централните банка са близки до максимумите си и повишаването им е напът да спре.
Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, добавиха 46 цента или 0,5 на сто до 94,16 долара за барел.
Американският лек суров петрол поскъпна с 49 цента или 0,6 на сто до 90,74 долара за барел. И двата сорта са на най-високите си нива от ноември 2022 година.
Според анализатора Тина Тън от CMC markets свиването на банковите резерви в Китай ще повиши цените на енергията и металите, а пазарът ще се повлияе и от данните за промишленото производство и търговията на дребно в азиатската държава.
Петролните пазари ще останат затегнати до края на годината, след като Русия и Саудитска Арабия решиха да удължат ограниченията за добив и износ до края на годината. Според Международната агенция по енергията това може дори да предизвика дефицит през последното тримесечие на годината.
Кои страни ще понесат най-голям удар при цена на петрола от 100 долара?
Русия свива износа на петрол с нови 300 000 барела на ден
Русия изпитва недостиг на горива, въпреки че е един от най-големите петролни играчи в света