ОИСР повиши прогнозата за растеж на световната икономика за 2023 г., но я понижи за догодина

Темпът на растеж на световната икономика се е забавил през последните месеци, въпреки, че в началото на годината се очакваше до края на 2023 г. да остане висок, стимулиран от по-ниските цени на енергийните продукти и от отпадането на по-голяма част от ограничителните мерки в Китай срещу разпространението на COVID-19. Това се казва в междинния септемврийски доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), публикуван днес на сайта ѝ.
Организацията, чиято централа е в Париж, предвижда световният БВП да нарасне с 3% през тази година спрямо прогнозирабите през юни 2,7%, като причината за положителната промяна се дължи до голяма степен на завишените нови прогнози за Бразилия и Китай. Влошаването на темпото ще се усети през 2024 г., като ОИСР залага на темп от 2,7% спрямо 2,9% при предишната си прогноза.
Тези прогнозни данни идват на фона на поскъпването на кредитирането заради повишаването на основните лихвени проценти от водещи централни банки, понижаването на потребителското и на бизнес доверието и заради отслабването на ефекта от икономическото „отваряне“ на Китай.

ОИСР предвижда БВП на страните от еврозоната да нарасне с 0,6% през тази година, което е понижение спрямо прогнозата от юни за растеж с 0,9%.
ОИСР прогнозира икономиката на валутния съюз да нарасне с 1,1% при 1,5%, предвидени през юни.
Годишното ниво на инфлацията в еврозоната ще е 5,5% през 2023 г., а през 2024 г. ще спадне до 3%, предвижда организацията, базирана в Париж.
В междинния си доклад ОИСР повишава очакванията си за ръста на БВП на САЩ през тази година до 2,2% (1,6% при юнската прогноза) и до 1,3% през 2024 г. при прогноза за ръст от 1%, направена през юни.
ОИСР обаче понижава прогнозата си за ръста на китайския БВП през тази година до 5,1% при 5,4% през юни. За 2024 г. се предвижда брутният вътрешен продукт на Китай да се повиши с 4,6% при 5,1%, прогнозирани през юни.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Слабо възстановяване? Накъде върви световната икономика според ОИСР?
Доходите не могат да настигнат инфлацията в почти всички страни от ОИСР
Коя страна в ОСИР има най-тежките данъци и социалноосигурителни вноски?