Заплатите у нас растат с около 10% през настоящата 2023 година, тъй като все повече бизнеси вдигат възнагражденията на служителите си в опит да догонят ускорената инфлация. Това става ясно от изследването „Проучване на възнаграждения и придобивки за 2023 година” на консултантската компания Mercer Marsh Benefits.
Според данните за увеличението на заплатите в България, трите основни фактора за повишението на възнагражденията са представянето, мястото в диапазона и инфлацията.
Увеличението на заплатите на база кариерни групи е най-осезаемо при служителите, заемащи длъжност на оперативно ниво – 12.1%, което се дължи на ниското заплащане в съответната група и нуждата от финансово поощрение на същата с цел справяне с инфлацията, посочват от компанията. Следва групата на специалистите (11.0%), мениджмънта (10,7%) и топ мениджмънта (9.6%).
ОЩЕ: София и всички останали: Къде у нас заплатите са най-високи и най-ниски?
Тенденциите при брутните заплати по сектори сочат, че най-бързо и последователно нарастват възнагражденията в секторите Високи технологии, Изнесени услуги и Фармация, посочват от компанията.
София е единственият регион в България с по-високи заплати от средните за страната, докато в Северозападна България възнагражденията са най-ниски с цели 35% под средното за страната.
Според проучването, причините се коренят в бързоразвиващите се и високотехнологични сектори, които са ситуирани основно в столицата, за сметка на производствените, търговските и финансови сектори, чиито служители са главно в провинцията.
Кои са най-често срещаните придобивки към заплатите у нас
Данните от проучването сочат още, че 87% от компаниите имат схема за променливо възнаграждение, което се изразява в бонуси и премии за служителите. 9 от 10 от последните имат право на подобни облаги, а 8 от 10 мениджъри получават бонуса си на годишна база.
Специалните придобивки към заплатите най-често са здравна застраховка (84%), мобилен телефон (80%) и ваучерите за храна (74%). Последните заемат трето място (в сравнение с шесто през изминалата 2022 г.), което се дължи на законовите промени, касаещи данъчните облекчения в сумата за ваучерите за храна.
Тазгодишното проучване на Mercer Marsh Benefits обхваща 493 компании (ръст от 7% спрямо 2022 г.) и 127,562 служители от 14 различни икономически сектора, като най-големият брой участници в изследването на Mercer Marsh Benefits са с профили Производство и Високи технологии.
ОЩЕ: Електронните ваучери за храна стават задължителни от 1 юли 2024 година
Проучването се фокусира не просто върху заплащането на служителите, а върху пълния пакет от възнаграждения, в който влизат: брутната заплата; гарантираното парично възнаграждение; общото парично възнаграждение (отразяващо различни бонуси); общото директно възнаграждение (с дългосрочни стимули като акции и опции) и общото годишно възнаграждение (включващо различни придобивки като служебна кола, пенсионно осигуряване, здравна застраховка и живото-застраховка), добавят от компанията.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
С колко ще нарасне минималната заплата през следващите три години?
България се смъкна до пето място по ръст на заплатите в ЕС
Недостиг на кадри: Български град с под 20 000 души население предлага 9 000 лева заплата
Пенсията скочи до над 50% от средния осигурителен доход