Цената на суровия петрол се движи над ниво от 90 долара за барел, акциите се понижиха, а доларът остава стабилен в ролята си на актив убежище в понеделник на фона на повишените притеснения относно ескалацията в Газа и перспективите конфликтът да се разшири отвъд Израел и Хамас.
Израелският шекел поевтиня до над 8-годишно дъно, след като премиерът на Израел Бенямин Нетаняху обеща да „разруши Хамас“ като отмъщение за нападението от 7 октомври, при което загинаха 1 300 души при най-тежката атака срещу цивилни в историята на Израел.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен е на посещение в региона, опитвайки се да предотврати по-нататъшна ескалация. Нетаняху се е съгласил да вдигне блокадата на водоснабдяването на части от южната част на Газа, след разговори с президента на САЩ Джо Байдън, пише Reuters.
Фючърсите върху цената на петрола сорта Брент достигнаха връх от 91.20 долара за барел в понеделник, преди да отстъпят до малко под 91 долара, след като в петък петролът поскъпна с 5.7% за ден.
Щатският лек суров петрол WTI се търгува на цена от 87.68 долара за барел, отстъпвайки минимално с 0.01% в понеделник.
Средният дял на Nikkei в Япония падна с цели 2%, докато Hang Seng в Хонконг се понижи с 0.43%, а индексът на сините чипове в континенталната част падна с 0.69%.
ОЩЕ: Колко голям е рискът от прекъсване на доставките на петрол заради атаката срещу Израел?
Австралийският индекс S&P/ASX 200 загуби 0.35%, а бенчмаркът за движението на акциите в Нова Зеландия се понижи с около 1%.
В петък паневропейският индекс STOXX 600 загуби близо 1%, а нюйоркският S&P 500 се понижи с 0.5%, въпреки че фючърсите при акциите в САЩ отбелязаха ръст от 0.2% в понеделник.
Като цяло валутите възстановиха някои от движенията си от края на седмицата, като индексът на щатския долар се понижи леко до 106.51 от 106.79 в петък.
Еврото се повиши с 0.14% до 1.05255 долара, докато йената записа лека промяна до 149.445 за долар.
Израелският шекел отслабна до 3.9900 за долар в началото на деня за първи път от април 2015 г., въпреки че в последствие успя да възстанови около 0.3% до 3.9650.
Доходността по 10-годишните облигации на САЩ се повиши до 4.6581%, след спад от повече от 8 базисни пункта в петък.
Златото поевтиня с около 12 долара спрямо поскъпването от 63 долара в петък, отстъпвайки с 0.6% до $1919.29 за тройунция.
„В крайна сметка цените на златото и петрола са най-чувствителните изрази на рисковете от конфликта (в Газа),“ пише в бележка Кайл Рода, старши анализатор на финансовите пазари в Capital.com, добавяйки, че идентифицирането на потенциалните проблемни точки остава голямо предизвикателство.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Цената на петрола се покачва, след като САЩ затегнаха санкциите срещу Русия
МВФ следи внимателно ситуацията в Израел според Кристалина Георгиева
Какво се случва с цената на петрола и курсовете на основните валути?
Какви всъщност са икономическите последствия за света от конфликта между Израел и Хамас?
Атаката срещу Израел може да засили търсенето на злато и други активи убежища