Икономиката на Китай е нараснала по-бързо от очакваното през третото тримесечие

Икономиката на Китай е нараснала по-бързо от очакваното през третото тримесечие, което засили надеждите, че втората по големина икономика в света ще изпълни или дори надмине целта на Пекин за около 5% тази година, предава CNBC.
Според последните данни икономическата активност показва признаци на стабилизиране. В сряда данните за септември за продажбите на дребно и индустриалното производство също надхвърлиха средните прогнози, като кумулативният отпечатък на инвестициите в дълготрайни активи за първите 9 месеца на тази година е малко под очакванията.
Китай отчете ръст от 4,9% през тримесечието от юли до септември спрямо година по-рано, според съобщение на Националното статистическо бюро на Китай в сряда.
ОЩЕ: Как влияят на света икономическите проблеми на Китай?
Това е по-голямо покачване от очакванията на икономистите за БВП за третото тримесечие от 4,6%, според проучване на Reuters. Покачването обаче е по-малко спрмяо нивото от 6,3% през второто тримесечие, но по-голямо от ръста през първото тримесечие – 4,5%.
На тримесечна база икономиката на Китай нарасна с 1,3% през третото тримесечие, което също е по-голямо от очакванията на икономистите за растеж от 0,9%. Ръстът на БВП за второто тримесечие беше ревизиран на 0,5%. активност през септември.
Активност през септември

Снимка: iStock
Китай публикува и месечни данни в сряда, като отчита 4,5% ръст на промишленото производство и 5,5% скок в продажбите на дребно през септември спрямо същия период на 2022 г., като и двете леко надхвърлят пазарните очаквания.
Инвестициите в дълготрайни активи нарснаха с 3,1% през първите 9 месеца на годината спрямо същия период на 2022 г., малко по-ниско от средната прогноза за растеж от 3,2%.
Имотният сектор в страната продължава да „спъва“ икономиката, като инвестициите в имоти са се сринали с 9,1% през първите 9 месеца спрямо година по-рано.
ОЩЕ: Китай предприема ключови стъпки за съживяване на болната си икономика
Безработицата спадна до 5% през септември от 5,2% месец по-рано.
„Като цяло националната икономика продължи да се възстановява през първите три тримесечия и висококачественото развитие беше сериозно напреднало, като постави солидна основа за постигане на годишните цели за развитие. Въпреки това трябва да отбележим, че външната среда става все по-сложна и тежка, вътрешното търсене още е недостатъчно и основата за икономическо възстановяване трябва да бъде консолидирана“, цитира CNBC изявлението на Националното статистическо бюро на Китай.
Трудно възстановяване

Снимка: iStock
Заедно с месечните данни, публикувани миналата седмица, последното издание допълнително подчерта това, което висшите лидери на Китай определиха като „мъчно“ икономическо възстановяване след COVID.
Потребителските цени в Китай бяха стабилни през септември, на ръба на дефлация, докато индексът на цените на производител отчете забавяне на годишния спад за трети месец. Износът през септември намаля по-малко от очакваното, въпреки че вносът спадна с малко повече от очакваното.
ОЩЕ: Втората икономика в света е изправена пред дефлация

Съвкупното финансиране – широка мярка за отпуснати кредити – нарасна с 9% през септември, малко над очакваното. По-големият спад в стойността на новите банкови заеми от очаквания беше компенсиран от силното емитиране на държавни облигации и експанзията на банковия кредит в сянка.
Потребителските настроения бяха подкопани от назряващата дългова криза в сектора на недвижимите имоти в страната. Country Garden Holdings, най-голямата частна строителна компания в Китай, е на ръба от потенциален дефолт по чуждестранния си дълг за 11 млрд. долара, тъй като все още не е направила лихвено плащане.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Китай пести милиарди долари чрез внос на петрол от санкционирани страни
Преходът от евтина работна ръка към индустриални услуги: Как Китай, Индия и Япония привличат инвестиции?
Защо хроничната липса на търсене в Китай е най-големият икономически проблем в света?

Дългогодишната зависимост на петролните пазари от Китай скоро може да приключи
Западни компании обръщат гръб на Китай, пренасочвайки инвестициите си към други развиващи се пазари