Почти всички ферми в България попадат в дефиницията „семейна ферма”, като тенденцията е общоевропейска и страната ни не прави изключение. Делът на семейните ферми в България възлиза на 91.2%, става ясно от данните на европейската статистическа служба Евростат, актуални към края на 2020 година. Останалите 8.75% от фермите у нас биват определяни като несемейни.
В абсолютни числа, фермите у нас, който са изцяло семейни, възлизат на 75 199 броя, тези където семейните работници представляват под дял между 50% и 99% са 45 922 броя, а несемейните ферми са 11 621 броя. България се нарежда на шесто място в ЕС по брой на фермите, според наличните данни към края на 2020 година.
Източник: Евростат
За семейна ферма, според методологията на Евростат, се считат тези стопанства,които са под семейно управление и поне 50% от работната сила, заета в селскостопанския труд, са членове на семейството. Тези семейни работници не се считат за служители и живеят в едно домакинство със собственика на семейния бизнес, като това не означава непременно, че живеят под един покрив.
Като цяло в ЕС има 9.1 млн. ферми към 2020 година, като цели 93% са от семеен тип. Около 6 на всеки 10 ферми (57%) функционират само със собственика и членове на семейството. В 36% от фермите в ЕС семейните работници оформят поне 50% от общата работна ръка.
ОЩЕ: Наистина ли България внася храните си от чужбина?
Семейните ферми оперират по-голямата част от обработваната земеделска земя през 2020 година (около 61% от използвани 157.4 млн. хектара), по-голямата част от работната ръка (близо 78%), мнозинството от единиците в животновъдството (близо 55%) и стандартната продукция (около 56%).
Въпреки, че несемейните ферми представляват около 7% от всички ферми в ЕС през 2020 година, на тях се пада голям дял от земята, използвана за земеделска производство (около 39%), около 22% от работната ръка, около 45% от единиците в животновъдството и около 44% от стандартната продукция.
ОЩЕ: Колко фирми фалираха у нас от началото на годината и в кой сектор това се случва най-често
Семейните ферми представляват поне 80% от фермите във всички страни от ЕС с изключение на Естония (65%) и Франция (58%). Страните с най-висок дял семейни ферми са регистрирани в Гърция, Румъния и Полша (около 99% от всички ферми).
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
75% от общата стойност на селскостопанската продукция у нас се дължи на растениевъдство
Аграрният сектор с най-ниска производителност на труда у нас
Броят на фермите в ЕС намаля с близо 40% за 15 години