Япония ще похарчи над 112 млрд. долара за мерки, за да смекчи негативния ефект от инфлацията

Правителството на Япония предприема мерки за предстоящ икономически пакет за 17 трлн. йени (112 млрд. долара) за смекчаване на икономическия удар от нарастващата инфлация, показа проект на пакета, предава Reuters.
За да финансира част от разходите, правителството ще състави допълнителен бюджет за текущата фискална година за в размер на около 13,1 трлн. йени.
Всекидневникът Asahi Shimbun обяви по-рано в сряда, че пакетът от мерки вероятно ще бъде с размер около 17 трлн. йени.
Премиерът Фумио Кишида заяви миналата седмица, че правителството му се надява да състави пакета на 2 ноември с мерки, включващи временно намаляване на данъците върху доходите и жилищата и субсидии за ограничаване на сметките за бензин и комунални услуги.

Снимка: iStock
Размерът на пакета, който трябва да бъде приет в четвъртък, може да се увеличи допълнително, тъй като са в ход консултации с управляващата коалиция, отбелязва японският ежедневник The Mainichi, като се позовава на свои източници.
Пакетът вероятно ще е по-малък от около 35,6 трлн. йени, отпуснати за редица мерки, предприети миналата есен за борба с COVID-19 и инфлацията. Но разходите остават по-големи от предпандемичните нива, което може да влоши още повече фискалното здраве на Япония.
ОЩЕ: Япония може да изгуби позицията си на трета икономика в света
Съгласно настоящия план правителството ще използва около 3,5 трлн. йени, за да приложи намаление на данъка от 40 000 йени на човек. Над 1 трлн. йени ще бъдат използвани, за да се дадат по 70 000 йени на домакинства с ниски доходи, освободени от плащане на данъци върху доходите и местни данъци.
Покачващите се цени на ежедневните стоки ударят домакинствата в момент, когато растежът на реалните заплати не отговаря на инфлацията. Кишида подчерта необходимостта от устойчиви увеличения на заплатите, като заедно с това се предоставя на хората незабавна подкрепа за преодоляване на кризата с разходите за живот.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Преходът от евтина работна ръка към индустриални услуги: Как Китай, Индия и Япония привличат инвестиции?
Имотният пазар на третата най-голяма икономика в света изживява „златен период”
Японската икономика изненада много приятно
В една от най-богатите страни всеки десети гражданин е над 80-годишна възраст