Европейската финансова система избегна най-лошия сценарий, при който едновременно възникват сериозни системни рискове. Политиците обаче трябва да останат проактивни и бдителни по отношение на евентуалните рискове, пред които може да бъде изправена финансовата стабилност. Това заяви президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард в реч пред годишната конференция във Франкфурт на Европейския съвет за системен риск (ESRB) към ЕЦБ.
Необслужваните кредити остават на ниско ниво, подкрепени от стабилните нива на трудова заетост, отбеляза ръководителят на ЕЦБ. Пазарът на жилищни имоти се забавя, но засега това става по организиран начин. Той до голяма степен се формира от обемите на ипотечните кредити, които съставляват значима част от кредитните портфейли на банките.
Фалити застрашават редица европейски банки
„Нарастването на разходите за финансиране на фона на по-високите лихвени проценти, както и много по-ниските обеми на кредитиране, ще окажат неблагоприятно влияние върху рентабилността на банките. Трайната комбинация от нисък икономически растеж и по-високи разходи за обслужване на дълговете ще продължи да оказва натиск върху уязвимите домакинства и фирми, което може да доведе до нарастване на необслужваните кредити“, посочи Лагард.
Още: Търговските банки в Европа трябва да заделят от печалбите си, призова МВФ
Част от ценните книжа с фиксиран доход, които притежават банките в ЕС, могат да бъдат продадени, ако се наложи, подчерта президентът на ЕЦБ.