Цената на петрола върви към спад за четвърта поредна седмица

Цените на петрола остават почти без промяна днес, но са на път да запишат спад четвърта поредна седмица, след като вчера паднаха с около 5% – до 4-месечно дъно, вследствие на опасенията относно световното търсене.
Фючърсите на Брент поскъпват със 11 цента, или 0,14%, до 77,53 долара за барел към 10:00 часа българско време. Американският лек суров петрол беше 73,06 долара, което е с 16 цента или 0,22%. И двете загубиха около 1/6 от стойността си през последните четири седмици.
„Цените на петрола отичтат лек спад тази година, въпреки че търсенето надхвърли нашите оптимистични очаквания. Предлагането извън основните играчи от ОПЕК е значително по-силно от очакваното“, казват анализатори на Goldman Sachs.
Петролният пазар в момента е в състояние на contango, пазарна тенденция, при която цените на доставка за следващия месец са по-ниски от тези за следващи месеци, което е знак за добро предлагане.
Поевтиняването на петрола тази седмица беше предизвикано главно от рязкото повишение на запасите в САЩ и задържането на производството на рекордни нива, което според анализатори предизвика опасения за слабо търсене на суровината в най-големия потребител на петрол.

Снимка: iStock
От JPMorgan обявиха в петък, че глобалният инструмент на банката за следене на търсенето отчита средно търсене в размер на 101,6 млн. барела на ден през първата половина на ноември, което е с 200 000 барела на ден по-ниско от прогнозата за месеца.
От JPMorgan обявиха днес, че глобалният инструмент на банката за следене на търсенето отчита средно търсене в размер на 101.6 млн. барела на ден през първата половина на ноември, което е с 200 000 барела на ден по-ниско от прогнозата за месеца.
ОЩЕ: Цените на петрола се повишиха с над 1%, след като докладът на ОПЕК намали опасенията за търсенето

Анализаторите твърдят, че спадът в цените напоследък вероятно ще накара Саудитска Арабия да удължи доброволните допълнителни ограничения на добива от 1 млн. барела на ден до 2024 г.
„Стана по-ясно, че петролният баланс за остатъка от тази година не е толкова стегнат, колкото се очакваше първоначално“, казаха анализатори на ING.
Удължаването на допълнителните съкращения на доставките в Саудитска Арабия в началото на 2024 г. би трябвало да помогне за изтриването на очаквания излишък и да осигури известна подкрепа на пазара, казаха от ING.
Източник: Reuters
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Цената на петрола пое надолу заради ръст на запасите в САЩ и намаленото търсене в Китай
Цената на петрола тръгна надолу заради забавяне на търсенето в САЩ и Китай
Цената на петрола тръгна нагоре, след силните икономически данни за Китай
Цената на петрола пое надолу заради слабите търговски данни на Китай

Цената на петрола падна до 3-месечно дъно заради опасенията за намаляващото търсене
Цената на петрола леко се покачва, но котировките вървят към втори седмичен спад
Цената на петрола тръгна нагоре след решението на Фед да запази лихвите непроменени