През третото тримесечие на 2023 г. брутният вътрешен продукт (БВП) се е понижил с 0,1% в еврозоната и е останал стабилен в ЕС спрямо предходното тримесечие, сочат сезонно изгладени данни, публикувани от европейската статистическа служба Евростат.
За сравнение, през второто тримесечие на 2023 г. БВП на ЕС записа нулев растеж, спрямо ръст от 0,2% през първите три месеца на годината спрямо края на предходната 2022 г. Икономиката на еврозоната нарастна с минималните 0,1% през второто тримесечие спрямо първото, запазвайки темпа на растеж от първото тримесечие.
Спрямо третото тримесечие на предходната година БВП остава стабилен както в еврозоната, така и в ЕС, след като се разшири и в еврозоната, и в ЕС със съответно 0,6 и 0,5% за периода април-юни.
ЕС не успя да последва САЩ, чийто БВП е нараснал с 1,3% през третото тримесечие спрямо предходното.
Ръст на БВП по държави членки
Снимка: Евростат
Най-голям икономически растеж спрямо предходното тримесечие отчита Малта (2,4%), следвана от Полша (1,5%) и Кипър (1,1%). На другия полюс с отрицателната тенденция са Ирландия (-1,9%), следвана от Естония (-1,3%) и Финландия (-0,9%).
България се присъединява към положителната тенденция с ръст от 0,4% през третото тримесечие спрямо периода април-юни. На годишна база БВП на страната ни се разширява с 1,8% в периода юли-септември.
Ръст на заетостта в еврозоната и ЕС
Докладът на Евростат отчита и заетостта, нараснала с 0,2% както в еврозоната, така и в по-широкия европейски регион през третото тримесечие на 2023 г. спрямо периода април-юни. Наблюдава се известно ускорение от второто тримесечие на 2023 г., когато броят на заетите лица нарасна по 0,1% и в двете зони.
На годишна база заетостта е нараснала с 1,3% в еврозоната и с 1,2% в ЕС през третото тримесечие на 2023 г. През третото тримесечие на 2023 г. отработените часове са намалели с 0,1% в еврозоната и са останали непроменени в ЕС спрямо предходните 3 месеца. В сравнение със същото тримесечие на 2022 г. се вижда ръст при отработените часове в зоната с единна валута и по-широкия блок от съответно 0,8% и 0,6%.
Ръст на заетостта по държави членки
Снимка: iStock
През третото тримесечие на 2023 г. най-сериозен ръст на заетостта на тримесечна база регистрират Литва, Малта (и двете от по 1,4%) и Испания (1,3%). Най-голям спад е регистриран в Естония (-0,9%), Чехия (-0,7%) и Финландия (-0,6%).
Нива на заетост в еврозоната и ЕС
216,6 млн. души от населението в трудоспособна възраст на ЕС са били заети през третото тримесечие на 2023 г., от които 168,7 млн. – в еврозоната.
Развитие на производителността на труда в еврозоната и ЕС
Комбинацията от данни за БВП и заетостта позволява да се направи оценка и на производителността на труда. Анализът на икономическия растеж спрямо същото тримесечие на 2022 г. показва, че ръстът на производителността се движел около 1% и при двете зони между 2013 г. и 2018 г., преди пандемията да предизвика сериозна волатилност през 2020 г.
През третото тримесечие на 2023 г. производителността на труда, базирана на броя на заетите лица, е спаднала с 1,2% в еврозоната и с 1,1% в ЕС спрямо същото тримесечие на предходната година. В сравнение със същото тримесечие на 2022 г. производителността, на база отработени часове, е намаляла с 1,2% в еврозоната и с 1% в ЕС.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Дългът в ЕС намалява до 83.1% от БВП, България остава втора по най-нисък държавен дълг
Икономиката на еврозоната се е свила през последното тримесечие?
Икономиката на ЕС свива растежа, 11 страни със спад на БВП през второто тримесечие
Ниски очаквания: ЕК прогнозира по-слаб икономически растеж на ЕС и еврозоната тази година