Банките по света биха могли да увеличат общата си пазарна оценка със 7 трлн. долара през следващите 5 години, ако предприемат основни стъпки за насърчаване на растежа и повишаване на производителността, посочват в свой доклад от Boston Consulting Group.
Банките биха могли приблизително да удвоят настоящите си пазарни оценки, ако преследват растеж и подобрено съотношение цена/счетоводна стойност на акциите, въпреки пречките, казват от консултантската компания.
„Най-големият източник на песимизъм относно банковия сектор е значителният спад на рентабилността“, посочват от BGC.
Снимка: iStock
Съотношението цена/счетоводна дейност на акциите на около 75% от банките е под 1 през 2022 г., а съотношението цена/печалба е близо наполовина на нивата от 2008 г.
Междувременно, възвръщаемостта на акционерите от банкови акции изостава, спрямо с тази на основните борсови индекси от кризата насам, като разликата се увеличава.
Дори и да инвестират в производителност и да опростят радикално дейността си, печалбите на банките ще останат под натиск заради по-сериозните изисквания по отношение на капитала и нарасланата конкуренция от страна на по-нови играчи на пазара като финтех компаниите, казват още от BCG.
„Маклко вероятно е банките да се върнат към нивата на рентабилност и оценки на акциите им отпреди световната финансова криза“, прогнозират от консултантската компания.
Източник: Reuters
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Коя компания ще е стане първата с пазарна капитализация от 4 трлн. долара?
Microsoft е напът да изпревари Apple като най-скъпата компания в света
Съкращения и скромни бонуси се задават за банкерите в Европа през 2024 г.
Кои са 10-те най-печеливши компании в света?