„Булгаргаз“ очаква окончателно предложената регулирана цена на природния газ за февруари да е с около 8,5% по-ниска от утвърдената цена за януари. Това заяви изпълнителният директор на „Булгаргаз“ ЕАД Деница Златева на открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране за обсъждане на доклад на обществения доставчик относно заявлението му от 11 януари за утвърждаване на цена за февруари, предаде БТА.
По-рано този месец в заявлението на „Булгаргаз“ до КЕВР общественият доставчик предложи за февруари цена на природния газ от 73 лева за MWh, без акциз и ДДС, което е с 5,93% по-малко от цената за настоящия месец.
„Прогнозната регулирана цена за периода от подаване на заявлението до днешна дата намалява. Това ще бъде отразено и в окончателното писмо с актуалните данни, което ще предоставим на 1 февруари“, отбеляза Деница Златева на заседанието в КЕВР. По думите ѝ в ценообразуването за февруари са включени количества за добив от газохранилището „Чирен“, чиято цена е фиксирана и не се влияе от ценообразуващия индекс TTF „месец напред“.
„В момента се намираме в добивния период на газохранилището в Чирен. Ние добиваме количествата, които участват в ценовия микс и се подават в заявлението за утвърждаване на регулирана цена. За февруари сме добили изцяло количеството, което беше заложено“, посочи Златева.
Снимка: iStock
Изпълнителният директор на „Булгаргаз“ заяви, че водещо е при планиране на добива да успяват да има и един добър ценови микс и регулирана цена. Тя отбелязва, че в момента в Министерството на енергетиката се разработва с финално съгласуване механизъм за компенсиране на нагнетени количества в Чирен. „В рамките на механизма ние ще добием всички количества, които ще бъдат включени в него, така че да не позволим да има голямо увеличение на цената на природния газ за битовите и индустриалните потребители“, заяви тя.
Председателят на КЕВР Иван Иванов определи като добра новина намалението за февруари на цената на природния газ за българските потребители.
„Прави впечатление и се надявам това да продължи не само до края на отоплителния сезон, но изобщо, че никакви, дори световни събития каквито са войната в Украйна и кризата в Близкия изток, не повлияват за момента да се повиши цената на индекса TTF. До известна степен заради умерения климат през декември и януари, сигурно така ще е и до края на зимата, от друга страна всички европейски страни се бяха подготвили за отоплителния сезон със съхранени количества в своите газохранилища“, посочва Иванов.
Иванов даде пример, че средно в ЕС в момента има около 71,5% запълняемост на газохранилищата. „Подобно е количеството, което се съхранява в Чирен, което показва, че България се движи с другите страни от ЕС“, посочва той и добавя, че преди повече от година това не беше така, когато „трябваше да наваксаме за количествата, които да бъдат съхранявани в газохранилището“. „Освен това изглежда и енергийната ефективност се повишава в Европа, защото се наблюдава както за природния газ, общо за енергоносителите, съхраняване, дори намаляване на цената, което показва, че постепенно се извършва важна енергийна революция в Европа и в света. България е част от нея“, каза Иванов.
Иван Иванов обяви, че на закрито заседание на КЕВР на 1 февруари комисията ще се произнесе с решение за цената, на която обществения доставчик „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природния газ през февруари.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
По-ниска цена на газа за януари предлага „Булгаргаз“
С колко ще поскъпне природният газ през декември?
Рязък скок на цената на природния газ за ноември
Наша съседка замразява цената на газа за потребителите до май 2024 година