Цените на петрола се понижават и в четвъртък, след като по-голямото от очакваното натрупване на запаси от суров петрол в САЩ предизвика притеснения относно търсенето, както и заради признаците, че лихвените проценти в САЩ може да останат високи, добавиха натиск, предава Reuters.
Фючърсите на сортап Брент се понижиха с 14 цента, или 0,2%, до 83,54 долара за барел. Фючърсите на американския лек суров петрол West Texas Intermediate отчетоха спад от 4 цента, или 0,1%, до 78,50 долара за барел.
Запасите от суров петрол в САЩ са се повишили, а запасите от бензин и дестилати са спаднали миналата седмица, тъй като рафинериите работеха с темпове по-ниски от минималните по това време на годината заради планираното спиране на работата им за поддръжка, обявиха Администрацията за енергийна информация (EIA) в сряда.
Това е петата поредна седмица, в която петролните запаси се увеличават – с 4,2 млн. барела до 447,2 млн. барела до 23 февруари, каза EIA. Очакванията на анализатори, анкетирани от Reuters, бяха за ръст от 2,7 млн. барела.
„Големите количества запаси засилиха притесненията на инвеститорите за бавната икономика и слабото търсене на петрол в САЩ“, заяви Сатору Йошида, анализатор в Rakuten Securities.
Снимка: iStock
„Очакването за отлагане на лихвените намаления в САЩ също натежа на пазарните настроения, тъй като може да потисне търсенето на петрол“, каза той.
Високите разходи по заемите обикновено намаляват икономическия растеж и търсенето на петрол, отбелязва Reuters.
Търговците вече отхвърлиха залозите за намаляване на лихвените проценти в САЩ след множество силни данни, сред които и високите нива на индекса на потребителските цени и производствените цени. Те очакват разхлабването на паричнара политика да започне през юни, докато в началото на 2024 г. очакванията бяха за март.
Пазарните участници в момента чакат доклада за ценовия индекс на разходите за лично потребление в САЩ, предпочитания от Федералния резерв измерител на инфлация, за повече сигнали.
Очаква се индексът, който ще бъде публикуван в четвъртък, да отчете ръст на цените с 0,3% на месечна база през януари.
Снимка: iStock
Пазарът следи и вероятното удължаване на доброволните съкращения на добива на петрол от ОПЕК+, което ограничава понижението на цените.
„Тъй като перспективите за търсенето остават несигурни, смятаме, че ОПЕК ще удължи текущото споразумение за предлагането до края на второто тримесечие“, казаха анализаторите от ANZ Даниел Хайнс и Сони Кумари в клиентска бележка.
Перспективите за цените остават непроменени, добавят анализаторите, прогнозирайки, че през 2024 г. цените на Брента и американския WTI ще бъдат средно 86 долара за барел и 81 долара за барел.
Конфликтът в Близкия изток също се очаква да ограничи поветиняването на петрола, казва Йошида от Rakuten.
Израел и „Хамас“ намалиха перспективите за примирие, а катарските посредници казаха, че най-спорните въпроси все още не са решени.
Източник: Yahoo!Finance/Reuters
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Петролът поевтинява на фона на очакванията за намаляване на лихвите и увеличените запаси в САЩ
Цените на петрола се повишават и на фона на заплахите за корабоплаването в Червено море
Цената на петрола намалява на фона на потенциално отлагане на лихвените понижения в САЩ
Цените на петрола се понижават, след като Фед заяви, че няма да бърза с намаляването на лихвите
Петролните цени тръгнаха нагоре заради слабия долар
Цените на петрола отново тръгнаха нагоре