Председателят на Швейцарската национална банка Томас Джордан ще напусне поста си в края на септември след над 12 години начело, обяви централната банка в петък, предаде Reuters.
61-годишният Джордан се присъедини към централната банка на Швейцария през 1997 г. като неин член, а от януари 2012 г. става управител по време на бурен период, оформен от поредица от кризи и почти постоянна битка срещу поскъпващия швейцарски франк.
„Той свърши превъзходна работа и ще бъде много трудно да бъде заменен“, казва Карстен Юниус, икономист в J.Safra Sarasin. „Но може би краят на неговата ера също е шанс за разширяване на вземането на решения в SNB.“
През 2020 г. Джордан беше преназначен от швейцарското правителство, за да остане като председател на SNB до 2027 г.
Виждан от мнозина като олицетворение на усърден технократ, завършилият в Харвард професор по икономика, не се страхува да взема големи и понякога непопулярни решения.
Снимка: iStock
През 2015 г. SNB предивзика паника валутните пазари, като внезапно премахна минималния обменен праг на курс на швейцарския франк спрямо еврото, което предизвика рязко поскъпване на известната „валутата-убежище“.
През последните години Томас Джордан имаше успешни опити за борба с инфлацията, като покачването на цените в Швейцария беше значително по-ниско, отколкото в други части на света.
Миналата година пък SNB предостави спешна ликвидност, за да улесни придобиването на затруднената Credit Suisse от нейния основен швейцарски конкурент UBS.
В днешното изявление на Швейцарската централна банка се изразява съжалява от изненадващото решение на Джордан да напусне поста в края на септември.
„Съветът на Банката и Управителният съвет силно съжаляват за решението на Томас Джордан и изразяват искрената си благодарност за дългогодишния му изключителен ангажимент“, се казва в изявлението на SNB след решението на нейния досегашен управител.
Източник: Reuters
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
И Швейцарската централна банка спря с повишаването на лихвите
Швeйцapcĸaтa национална бaнĸa щe пoмoгнe нa Сrеdіt Ѕuіѕѕе с милиарди
Credit Suisse вече е върнала част от отпуснатата ѝ финансова помощ