Европейският съюз е постигнал предварителна сделка по нов закон, който да намали отпадъците от опаковки и забрани пластмасата за еднократна употреба, например торбички за плодове в супермаркети и мини шишенца за шампоан в хотелите, макар и с изключения за сектори, предава Reuters.
ЕК през 2022 г. предложи преразглеждане на правилата, управляващи отпадъците от опаковки, които в ЕС скочиха с над 20% през последното десетилетие в резултат на онлайн пазаруването и потребителските навици.
Всеки европеец генерира почти 190 кг отпадъци от опаковки годишно.
Преговарящите от Европейския парламент и Брюксел, която държи ротационното председателство на ЕС, са се споразумели късно в понеделник за цели за намаляване на опаковките с 5% до 2030 г. и 15% до 2040 г. Освен това всички опаковки трябва да са рециклируеми до 2030 г.
Дотогава ще важи забраната за артикули за еднократна употреба като чинии, чаши и кутии, използвани от ресторанти за бързо хранене, термосвиваеми опаковки за куфари на летищата и леки торбички, като предлаганите в супермаркетите за плодове и зеленчуци.
Снимка: iStock
Ще има забрана и за „вечни химикали“ (пер- и полифлуорирани алкилни вещества или PFAS) в опаковки с контакт до храни.
ЕС ще прилага цели за повторна употреба, например 10% за опаковки за храна за вкъщи и за контейнери за напитки, с изключение на тези за вино или мляко. Картонените кутии също ще бъдат изключени, както поискаха страни като Финландия.
Преговарящите са се договорили празното пространство да не заема повече от 50% от опакованите стоки, с което се слага край на прекомерно големите кутии за онлайн доставки.
Целите като цяло няма да се прилагат за много малките бизнеси.
Споразумението още изисква одобрението на Европейския парламент и правителствата на ЕС, което не е сигурно, че ще се случи преди изборите за ЕП през юни.
Източник: Reuters
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Коя е първата страна, забранила найлоновите торбички в магазините?
Нов регламент: ЕК слага край на продажбата на продукти с микропластмаса
ООН е все по-близо до глобално споразумение за намаляване на пластмасовите отпадъци
Пластмасата: Как да се справим със замърсяването?