Усещане за емоционално изцеждане
Дневни архиви: 01/04/2024
България може да не бъде готова с инфраструктурата за посрещането на първите F-16
Рисковете за това да не бъдем готови за посрещането на самолетите (бел. от ред. – F-16 Block 70) остават. Това заяви министърът на отбраната в …
Силно земетресение удари Япония
Много силно земетресение с магнитуд над 6 по Рихтер удари 6 км от Куджи, Япония на 2 април 2024 г. в 4,24 сутринта местно време. Земетресението е с …
Слави Трифонов: Христо, знам какво направи миналото лято
Христо, но аз знам какво направи миналото лято. Ти не помниш, но аз знам. Знам и какво направи и тази зима. Това написа лидерът на „Има такъв …
В САЩ отчитат бум на заболели от туберкулоза
Причините – миграция и постпандемични пъувания
Калин Стоянов: Още един ангажимент е изпълнен
Министърът на вътрешните работи в оставка Калин Стоянов обяви, че се увеличава възнаграждението на научно-преподавателския състав от Академията на …
Очакват 400 млн. излишък в бюджета за месец март
На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на месец март 2024 г. да бъде …
Община Варна с полезен инфоден за възможности за усвояване на 58,5 млн. лв.
Община Варна организира информационен ден, за да разясни условията и указанията за кандидатстване с проектни идеи по приоритет 1 „Интегрирано …
Той се оказа комшия на Ники Кънчев и взе 5 000 лв. от „Стани богат“
Петьо Николов от Червен бряг спечели 5000 лева от „Стани богат“, след като се отказа от играта си. Учителят по математика разкри, че …
Защо изменението на климата може да унищожи британската бира?
Изменението на климата заплашва да съществуването на традиционната британска бира. Учените обаче работят съвместно с пивоварната индустрия, за да помогнат за спасяването ѝ, пише BBC.
Хмелът придава традиционен горчив вкус на бирата, но растението не харесва по-горещите и по-сухи условия, които стават норма през последните десетилетия. В резултат на това производството му рязко намалява.
Изследователи в Кент изолират гени на хмела с надеждата да произведат по-устойчиви на изменението на климата сортове.
Освен това, те искат да произвеждат по-интензивни вкусове, които стават все по-популярни.
„Без хмела британската бира ще умре. Ние просто ще внасяме бира и вече няма да имаме културата, която върви с нея“, коментира пред изданието Даниел Уелън от пивоварната Shepherd Neame.
По-топлите и по-сухи метеорологични условия влияят върху горчивия вкус на пивото.
Снимка: iStock
„Купувам по-голямата част от моя хмел от Кент и съм виждал реколтите през последните 10 или 12 години да вървят нагоре и надолу. Беше истинско влакче на ужасите. Производителите усещат въздействието и търсенето на гени, устойчиви на суша, ще бъде изключително важно“, смята Еди Гад, главен пивовар в Ramsgate Brewery.
Това е проблем в цяла Европа. Анализ, публикуван миналата година, установи, че в някои ключови райони за отглеждане на хмел е имало спад от близо 20% в производството.
Д-р Хелън Кокертън от университета в Кент анализира генетичния код на стотици различни разновидности и се опитва да изолира растения, които са устойчиви на суша и могат да бъдат кръстосани с такива, които в момента се използват в производството на бира.
Тя търси и гени, които придават на бирата добавени вкусове, някои от които може да не са популярни сега, но могат да станат модерни след няколко години. Актуалната тенденция е за силен, „набиващ“ вкус.
Снимка: iStock
„Пивоварите искат бира с добър вкус, така че се нуждаят от необходимия хмел, за да произведат вкуса, който клиентите им искат. Но производителите са по-заинтересовани да имат растения, които да дават добри добиви на полето при наличие на болести и засушавания. Нашата цел е да дадем на селекционерите информацията, от която се нуждаят, за да направят и двете“, казва д-р Кокертън.
Идентифицирането на ключови гени в различни видове хмел може значително да ускори развитието на нови сортове, а най-важният тест ще бъде производството на истинска бира от тях.
„Страхотната новина от моя гледна точка е, че преди 10 години бях скептичен, че можем да произвеждаме интензивен вкус на хмел в нашия климат. Но след това, което видях вече знам, че това е напълно възможно“, казва Еди Гад.
Проектът е част от по-мащабна изследователска инициатива, финансирана от Министерството на околната среда, храните и селските райони на Обединеното кралство за борба с предизвикателствата като изменението на климата. Министърът на земеделието Марк Спенсър казва, че е доволен да види стартирането на проекти като проучването на бирата.
„Ще продължим да предоставяме възможности, финансиране и подкрепа, за да дадем възможност на пивоварите да поставят иновациите в основата на съвременните земеделски практики“, коментира Спенсър.
Източник: BBC
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Климатичните промени ще направят бирата в Европа по-скъпа и ще влошат вкуса ѝ
Германците вече пият все по-малко бира
Британски заведения забраняват популярни фрази. Защо?
Французите вече пият по-малко шампанско. Защо?
Всички много се смяха на тази касова бележка
Всички много се смяха на касова бележка, качена в социалните мрежи, видя Varna24.bg. На пръв поглед не е нищо особено, но ако се загледаме – думата …
Кметът на Варна Благомир Коцев: Това се е случвало само през 1989 година!
Днес термометрите във Варна отбелязаха 27 градуса! Само 1 градус по-малко от рекорда на този ден от 1989 г. Първоаприлската шега тази година дойде от …
Известен наш рапър за „Ергенът“: Замислете се!
Хип-хоп артистът Кристо сподели, че не харесва хитовия формат „Ергенът“. „Разбирам, че е шоу, но никоя жена не трябва да бъде …
Проф. Чуков: Най-вероятно ще се стигне до развитие на кюрдския проблем в Турция, но не както Ердоган искаше
Най-вероятно ще се стигне до някакво развитие на кюрдския проблем в Турция, но не по начин, по който Ердоган искаше. Това каза в предаването …
Хартиените рецепти за антибиотиците вече са в историята, но има ли проблеми с издаването им по електронен път?
От днес антибиотиците у нас се отпускат само с електронна рецепта. За тях в последните няколко месеца важеше отсрочка и можеха да се купуват и с …
Десетият обвиняем по делото за атаката в Крокус е бил арестуван за „неподчинение на органите на реда“
„Десетият обвиняем по делото за терористичната атака в кметството на Крокус – Якубьони Юсуфзода, е арестуван през март за неподчинение на …
Разкриват тайните на гравюрата на линолеум във Варна
Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна, и Галерията за графично изкуство – Варна, продължават съвместната си образователна …
Борислав Цеков: Абе, разкошно си живеехме при бай Тошо, всичко си имахме и всичко беше истинско, особено нитратите
По времето на соца нямаше био-храни. Зеленчуците бяха тъпкани с нитрати и пестициди.Това разказа в социалните мрежи експертът по конституционно право …
Добра новина за работещите в общините – вдигат заплатите
Със свое постановление правителството одобри допълнителни разходи/трансфери по бюджетите на Министерството на образованието и науката (МОН), …
„Джи Пи Груп“ АД с позиция относно разследването на ЕП за тунел „Железница“
Във връзка с публикуваната информация за течаща проверка от Европейската прокуратура, свързана с изграждането на тунел „Железница“ от ДЗЗД …