Местните жители на Канарските острови се мобилизират, за да протестират срещу прекомерния туризъм. Те обвиняват посетителите, че са ги изгонили от домовете им и са причинили щети на околната среда.
Испанският архипелаг, който се намира в Атлантическия океан край западното крайбрежие на Африка, отдавна е популярна дестинация за почивка заради умерения си целогодишен климат.
Броят на туристите обаче е нараснал от 11,5 млн. до около 16 млн. на година през последното десетилетие, според местната екологична организация Fundación Canarina. Много местни жители вече са готови да предприемат действия, за да протестират срещу това, което те наричат свръхексплоатация на островите.
Групата Canarias Se Agota преминава към гладна стачка в четвъртък, като призовава хората да формират жива верига в знак на подкрепа.
„Всеки, който се присъедини към човешката верига, изпраща силно послание до правителството: Канарските острови не желаят да продължат да жертват бъдещето си“, се казва в публикация във Facebook, цитирана от CNN Travel.
Снимка: iStock
Местната природозащитна група Asociación Tinerfeña de Amigos de la Naturaleza (ATAN) също организира протест на 20 април, позовавайки се на „екологичния и социален колапс, който преживяваме“.
Екологичната група Ecologists in Action ще бъде част от същия протест, като обвинява за проблемите „напълно неустойчивия туризъм“, допълвайки, че ваканционните домове и имотите за отдаване на краткосрочен наем изхвърлят местните от жилищния пазар.
Групата също обвинява местните власти за одобряването на големи туристически проекти, които влошават съществуващите проблеми, например увеличават недостига на вода.
Туристическата инфраструктура като плувни басейни и голф игрища използва огромни количества вода, която е все по-оскъдна, тъй като валежите намаляват и сухите периоди стават по-дълги поради изменението на климата, се казва в изявление на групата.
„Следващата събота, 20 април, ще излезем на улицата, за да поемем контрол над ситуация, която ни дави и ни прогонва от дома ни“, гласи изявлението. „Време е да изискаме промяна в подхода и да покажем, че Канарските острови имат граници.“
Нарастващ брой посетители
Снимка: iStock
В отговор представители на местните власти предложиха диалог между политици, академици и граждани за разработване на стратегия за туризъм, свързана със социална, екологична и икономическа устойчивост.
„Целта е да се създаде комисия от експерти, която да установи общи насоки“, казва Джесика де Леон, министър на туризма и заетостта в регионалното правителство на Канарските острови.
Тя предлага и законопроект, който ще въведе нови правила за отдаване на ваканционните имоти под наем.
Притесненията относно въздействието на туризма не са уникални за Канарските острови. Много популярни горещи точки по света напоследък посрещнаха рекорден брой посетители, тъй като туристическата индустрия се възстанови от спада, предизвикан от пандемията.
Снимка: iStock
Такива скокове в посетителите може да са „сладки“ за местните икономики и и хотелиерския бизнес, но имат и забележими недостатъци: повишен шум, замърсяване, трафик и изчерпване на ресурсите, по-ниско качество на живот на местните жители и влошено изживяване на посетителите.
Не е изненадващо, че много туристически дестинации-магнити са създали инициативи и ограничения, насочени към борба с проблемите на свръхтуризма, включително нови или увеличени туристически данъци, кампании, насочени към обезсърчаване на проблемни посетители и ограничения на посещаемостта на популярни атракции.
Пример е испанският град Барселона, който беше сред първите европейски населени места, забранили нови хотели в центъра си и ограничили краткосрочните наеми. Градът затвори и пристанището си за круизен трафик през октомври 2023 г.
Източник: CNN Travel
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Древната столица на Япония затваря за туристите улици в квартала на гейшите. Защо?
Защо туристите в един от най-популярните острови не могат да напускат хотелите си днес?
Популярен европейски град въвежда входна такса за площада си
Най-подходящите туристически дестинации, ако искате да избегнете свръхтуризма през 2024 година