Цените на петрола се повишиха леко след спад от 3% предходната сесия, тъй като пазарът остава загрижен за търсенето през тази година, предава Reuters.
Фючърсите на сортът Брент поскъпна с 42 цента, или 0,48%, до 86,87 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 58 цента по-високо, до 0,70% до 82,11 долара за барел.
Двата показателя се понижиха с 3% през предходната сесия поради знаци, че търсенето на горива тази година е по-ниско от очакваното на фона на забавящия се икономически растеж в Китай и повишението на петролните запаси в САЩ.
Анализатори от JP Morgan подчертаха в бележка късно във вторник, че световното потребление на петрол досега през април е било с 200 000 барела на ден под прогнозата, средно 101 млн. барела на ден. От началото на годината търсенето се е повишило с 1,7 млн. барела на ден, докато прогнозата през ноември от 2 млн. барела на ден.
Снимка: iStock
Същевременно инвеститорите пренебрегват вероятността Израел да отвърне силно на иранската атака с ракети и дронове на 13 април, която беше предизвикана от предполагаемото израелски удар по сградата на иранското консулство в Дамаск на 1 април.
Иран е третият по големина производител в Организацията на страните износителки на петрол, сочат данни на Reuters. Облекчаването на конфликта между Иран и Израел би намалило потенциала за прекъсване на доставките в Близкия изток.
Нарастващите запаси от суров петрол в САЩ също се отразиха на цените. Запасите от петрол са повишили с 2,7 млн. барела до 460 млн. барела през седмицата, приключила на 12 април, обяви Администрацията за енергийна информация (EIA). Това е почти два пъти по-голям ръст от очакваното от анализаторите, анкетирани от Reuters.
Запасите от бензин са намалели с 1,2 млн. барела през седмицата до 227,4 млн. барела, съобщи EIA. Запасите от дестилат, които включват дизелово гориво и мазут, са намалели с 2,8 млн. барела до 115 млн. барела, спрямо очакванията за спад от 300 000 барела, сочат данните на EIA.
Източник: Reuters
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
След вчерашния обрат, цената на петрола остава на кръстопът
След изненадата вчера данните за растежа на Китай смениха посоката на цената на петрола
След атаката на Иран: Какво стана с цената на петрола?
Ескалацията на напрежението в Близкия изток продължава да определя цената на петрола
Напрежението в Близкия изток и ръстът на запасите в САЩ повлияха на цените на петрола