На всеки километър: България е сред страните с най-натоварено движение

Задръстванията са едни от най-досадните и неприятни ситуации на пътя за всеки шофьор. Независимо от причината, струпванията на множество коли измъчват шофьорите от градските булеварди до „тапите“ по магистралите и по-малките пътища. Губи се време, харчи се излишно гориво (което напоследък е все по-скъпо), има по-голямо замърсяване на въздуха.
Но кои са държавите с най-натоварено пътно движение и къде се нарежда България по този показател?
Отговор на тези въпроси дава новото проучване на компанията за финансови услуги Confused.com. To сравнява общия брой регистрирани превозни средства в дадена държава с дължината на пътната ѝ мрежа и разкрива концентрацията на автомобилите на километър път. Това дава представа колко натоварен е трафикът и какъв е шансът за струпване на автомобили във всяка от изследваните страни. Допълнителна информация за трафика дава и Индексът на трафика на компанията Tom Tom, която произвежда навигационно оборудване и карти.
Обединени арабски емирства
Според изследването на Confused, Обединените арабски емирства са държавата с най-натоварено движение с концентрация от общо 553 автомобила на километър от 4080-километровата пътна мрежа. По пътищата ѝ се движат цели 2,25 млн. превозни средства.
ОАЕ се опитват да се справят с натовареното движение в страната чрез подобряване на обществения транспорт. Метрото в Дубай беше въведено през 2009 г., заедно с годишния ден без автомобили (24 февруари). Въпреки това нивата на задръстване остават високи, както и нивата на замърсяване с резултат от 29 µg/m³.
Хонконг

Общата пътна мрежа на Хонконг е с дължина 4080 км, по която се движат почти 822 000 превозни средства. Това означава, че в специалния административен район на Китай има около 390 коли на километър път. Страната се нарежда на 57-о място в Индекса на трафика на TomTom, със средно ниво на задръствания от 30%. Кои са градовете с най-огромни задръствания в света? 
Сингапур
Въпреки че има отдавна действаща такса за задръствания на цялата си територия, Сингапур се нарежда като третата държава с най-натоварено движение със 192 автомобила на километър от общата си пътна мрежа от 3500 км. Държавата таксува шофьори, влизащи в централната градска зона, като тарифите варират спрямо времето на деня или района, от който влизате в града. Страната се нарежда като 83-та най-замърсена дестинация в актуалния индекс на трафика на TomTom.
Турция

На четвърта позиция е Турция със средно 172 автомобила на км от общата пътна мрежа от 67 333 км. Според Индекса на трафика на TomTom за 2020 г., Истанбул е 5-тият най-натоварен откъм движение град в света със средно ниво на задръствания от 51% през 2020 г.
България
Изненадващо или не, България заема 5-ото място със 171 автомобила на километър път и средно 28 µg/m³ замърсяване. Страната ни изпреварва държави като Южна Корея, Великобритания, Италия, Мексико, Германия, които са много по-големи и като население, и като територия. Според проучването, България е и държавата с най-натоварено движение в Европа.
Въпреки челната позиция на страната ни, столицата София се класира като едва 53-тия най-натоварен град в света (от над 400 проучени) с 30% резултат от задръстванията.

По отношение на трафика българската столица е далеч зад световни мегаполиси като Париж, Рио де Жанейро, Лондон, Мексико Сити, Токио, Банкок, Ню Делхи, Мумбай, Москва и др. София обаче изпреварва по задръствания други големи градове като Хонконг, Измир, Берлин, Сао Пауло, Сидни, Рим.
Интересен факт е, че съседен Букурещ е на доста по-предното 18-о място по този показател с 42% резултат от задръстванията. Румънската столица традиционно е сред градовете с най-тежък трафик в Европа. Топ 6 на градовете в Европа с най-ужасен трафик
Челната десетка в класацията допълват Южна Корея, Тайван, Израел, Чехия и Малайзия. Някои от най-големите държави в света като Китай, САЩ, Русия, Япония, Индонезия, Бразилия, Нигерия заемат между 20-о и 50-о място в класацията на страните с най-натоварен трафик.